Heidi Pruuli meenutab Jüri Tallinna: ta oli muusikafilmide hinnatuim meister

Režissöör Jüri Tallinn. 1984
Režissöör Jüri Tallinn. 1984 Autor/allikas: Peeter Sirge/ERR

Kolleegi Jüri Tallinna (1. august 1948 - 25. oktoober 2018) meenutab endine ETV peatoimetaja, praegune vanemtoimetaja Heidi Pruuli.

"Töötasime Jüri Tallinnaga ETV muusikasaadetes õlg õla kõrval kümmekond aastat (1980-1991) - kuni ta iseseisva loomekarjääri kasuks otsustas. Jüri oli oma parimas vormis - hinnatud tegija nii siinmail kui üleliidulisel telemaastikul. Tol ajal valmis Tallinna muusikapiltide tsükkel, Kesktelevisiooni tellimusel salvestati Moskvas neli Beethoveni sümfooniat, arenesid koostööd YLEga.

Sattusin koolipingist tulnuna otse tema põnevate projektide keskele. Jüri oli välja töötanud kontserdisalvestuste režii põhialused - partituuri ja operaatorite sõidulehti kasutades ja muusika dramaturgiat pildiga toetades. See oli meie tingimustes uuenduslik meetod, mida kasutatakse siiani. Tema pildikeelt võis ära tunda hoolikalt ja maitsekalt seatud valguse järgi - selles ei olnud talle võrdset. Tollaste suhteliselt piiratud tehniliste tingimuste juures suutis Jüri edasi anda erinevaid meeleolusid, varjundeid ja karaktereid, esitusi oma visuaaliga täiendades. Eriti hingelähedane oli talle Lepo Sumera ja Veljo Tormise looming. Tormise lahkumist ette aimates pühendas Jüri talle ühe oma viimastest videotest, pealkirjaga "Viimane laev", millega Tormise lahkumist ETV eetris ka mälestasime.

Koostöö Jüriga oli ääretult loominguline. Ta viis oma ideed ellu rahulikult, meeskonda hoides ja motiveerides. Ma ei mäleta, et ta oleks kunagi häält tõstnud. Isegi kui kõik nõutud operaatorid olid muudele projektidele määratud, ütles ta neile järelejäänud meestele, kes talle olid graafikusse pandud, et nad on parimad ja et meil tuleb täna suurepärane tulemus. Ja tuligi, sest kõik andsid endast maksimumi.

Oma südames ja mõtteis jäi Jüri Tallinn ETV inimeseks ka siit eemal olles. Olen talle ühiste aastate eest lõpmata tänulik."

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: