Keelesäuts. Mida tähendab kultus? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Head "Keelesäutsu" kuulajad küsisid minult, kuidas mõista eesti keeles sõna "kultus", näiteks liitsõnas "kultusbänd". Ühe kuulaja arvates tähendab "kultus" umbes sama mis "parim", teise jaoks jällegi väikse siseringi jumaldusobjekti. Kuidas siis sellega on?

Eks kõigepealt tuleb ikka inglise keele mõjust rääkida. Nii eesti kui inglise sõnastikes on "kultuse" esimeseks tähenduseks kellegi või millegi jumalik austamine. Erinevus on aga selles, et inglise keeles tähistab cult ka jumaldajate kooslust, aga eesti keeles ei soovitata "kultust" selle tähenduses kasutada. Selleks on eesti keeles olemas sõnad "sekt" või "usulahk".

"Kultus" ei pruugi ka tähendada parimat või edukaimat. "Kultusraamat" või "kultusfilm" võivad, aga ei pea olema jumalikult austatud rahvamasside seas ega troonima menutabelite tipus. Mõni kultusteos võib olla ka kellegi isiklik puuslik, mida teistel pole õigust ümber lükata.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: