Noortesari "Miks mitte?!" noore pilgu läbi: Kas vaadata? Miks mitte, aga elu see ei muuda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Miks mitte?!" Autor/allikas: ERR

"Miks mitte?!" on üldiselt tore sari, mida võib edasi vaadata, kuigi probleemid, millega gümnaasiumi lõpuklass maadleb, tunduvad pigem olevat põhikoolist pärit, arvustab noortesarja starti esimese kahe osa põhjal teismeline televaataja Margaret Pärli.

10-osaline noortesari "Miks mitte?!" ETV-s

Stsenarist Martin Algus, režissöör Ergo Kuld

Hinne: 7/10

See sari on tüdrukust, kes käib gümnaasiumi viimases klassis ja teda kiusatakse koolis, aga ta unistab kuulsaks räppariks saamisest. Anna isa vallandati töölt ja nüüd ei teeni mitte keegi peale Anna peres raha. Kogu vastutus on korraga tema õlul.

Pigem põhikoolinoored

Ma ei pea kujutatavat olukorda väga realistlikuks, sest võib-olla käib selline kiusamine teises klassis või põhikoolis, aga lõpuklassis ei kiusata enam sedasi. Selles vanuses osatakse kiusajatele juba vastu hakata ning siis keskendutakse pigem lõpueksamitele - tülid ei käi enam sellelt pinnalt, et kes on lahe ja kes mitte.

Lisaks ma ei saa aru, miks peaks keegi üldse Annat kiusama, sest ta on täiesti normaalne. Ta on küll mõneti teistsugune, aga mitte halvas mõttes - ta ei ole kuidagi imelik, mis võiks mõnede jaoks olla asjaolu, mille pinnalt hakata kiusama.

Ma ei saa ka aru, miks tahab Anna senine parim sõbranna Liis olla klassi populaarseima ja kadestatuima tüdruku Karmeni satelliit, sest Karmen käitub nii vastikult ja niikuinii Liis ei meeldigi Karmenile. Ta võiks olla hoopis Annaga sõber, kes on palju toredam, ei kiusa inimesi, pealegi on nad terve elu naabrid ja sõbrannad olnud. Ta tahab küll olla lahe ja populaarne, aga pole usutav, et 12. klassis on see veel oluline – selleks ajaks on kõik juba omamoodi isiksused ja see pole enam teema.

Karmeni käitumine on lapsik, kuidas ta moodustab endale oma grupi, kellega hakata teisi kiusama ja alavääristama, panna neid tundma, et ta on neist parem.

Anna tundub tore, tema sõber võiks küll olla. Mulle meeldib, et kui tal on elus mingi halb inimene nagu Liis või Karmen, siis ta lihtsalt lõikab nad oma elust välja ja ei tegele nendega.

Ka situatsioon, millega sari algab, et isa tuleb töölt ära kuna pole õnnelik, ei ole üldse loogiline: uus töökoht peaks olema ikka enne valmis vaadatud, pere olukord läheb muidu väga halvaks, nagu näha. Moeäri on karm, kõik ei saa olla Chanelid, enamasti selles äris ei lähe hästi.

Miks peaks isa töölt ära tulema, et tema 18-aastane tütar peaks töötama nõudepesijana? Isa on ainus, keda oma perele tekitatud olukord üldse ei sega.

Silma torkab, et vanemad ei tunne oma laste elude vastu üldse huvi, et kuidas neil läheb või mis neid huvitada võiks.

Suurele vennale tuleks perel küll abi otsida, kui inimene on koolist ära tulnud ja on nii depressiivne. Tundub hirmutav, et poiss lamab päevad läbi ja vahib lakke, aga keegi midagi ei tee.

Vanaisa on kõige naljakam inimene, aga ta on nii vana, et tema käitumise järgi võiks juba ka arvata, et ta on dementne. Sellises vanuses võiks ju inimesel juba mingi väärikus olla. Aga kuna ta on naljakas, meeldib tema mulle kogu sarja tegelastest kõige rohkem. Ka kekaõpsist klassijuhataja on tore.

See tundus ebausutav, kuidas joogaõpetaja, kelle kuulutusele vanaisa oma telefoninumbri kirjutas, nende koduukse taha ilmus, sest aadressi ta ju ei teadnud. Sellised ebaloogilised kohad torkavad silma. Nagu ka olukord, kus viimase klassi tüdruk ei suuda kontsakingadel ühtki sammu teha. Nii koba ei ole keegi!

Näitlejad on aga hästi valitud ja nad elavad oma ossa hästi sisse.

Dialoog on lihtsalt jälgitav ja on keeleliselt üsna selline, nagu gümnasistid räägivadki. Teemad on ka pigem aktuaalsed (narko, alkohol). See oli küll veider, et õpetajad räägivad õpetajate toas ühe lapse (Anna) tegemata kodutööst, sest see pole nii suur asi, mida arutada.

Üllatav algatus sotsiaalmeedias

Märkimisväärne ja üllatav on, et Anna Soovälja tegelasele on isegi Instagrami konto tehtud. Eestis pole varem sarjategelastele nii põhjalikult lähenetud, aga tore, et on sedasi tehtud. Samas on tema konto siiski igav, natuke nagu 9-aastase oma, sest teismelised panevad oma fotodele alati pealkirja ja miljon tag'i - "Anna" kontol seda eriti silma ei torka, kuigi kontoga on vaeva nähtud (postitused näiteks juba juunikuus) ja jätab mulje, nagu ta olekski inimesena päriselt olemas.

See on üsna ettearvatav, aga siiski põnev sari, nii et tahan vaadata järgmisi osi ka. Ootan, et Anna võidaks räpikonkursi, mis ilmselt juhtubki, sest see oleks klišee, mida selliselt sarjalt võiks oodata.

Ma ei usu, et Anna isal läheb moeäri käima – ilmselt ta üritab seda mõnda aega käivitada, aga see ei lähe tal eriti hästi ja ta pöördub näiteks oma vanale alale tagasi.

Pakun, et Anna ema konkureerib oma töökohta juhataja kohale ja võidab ka selle, sest jällegi, see oleks ootuspärane klišee.

Vanaisa ilmselt jätkab talle omaselt totrate töökohtade otsimist ja äri ajamist.

Üldiselt tundub pere omavahel hästi kokku kõlavat ja on usutav küll, et nad on üks pere. 

Noored Reketit eriti ei kuula

Sarjas võiks taustamuusikat vähem olla, see hakkab jälgimist natuke tapma. Samas Anna stseenidesse see räppmuusika sobib, kui ta näiteks Talendisõja tulemusi ootab.

Iseenesest selline muusika sinna taustale sobib, ehkki noored näiteks Reketit eriti ei kuula, teda kuulavad pigem üle 30-aastased naised ja vanemad. Näiteks mu vanaema kuulab Reketit, minuvanuste seas ta ei ole teema.

Mul ei olnud alul üldse tahtmist uue sarja vaatamist alustada, sest mul on teised pooleli ja ma olen harjunud sarju Netflixist vaatama. Pealegi ei ole Eesti sarjad just kõige huvitavamad olnud, näiteks "Õnne 13" ja "Pilvede all". Samas "Kättemaksukontor" on täiesti vaadatav.

"Miks mitte?!" tundub kokkuvõtteks täitsa nagu noortesari, seda võiks vaadata küll. See on põnev, kuigi selle jälgimine ei anna mulle midagi juurde ega muuda mu elu, erinevalt "Pretty Little Liarsist", mis on sari, mis on muutnud mind ja mu elu. "Miks mitte?!" sarjal selline vauefekt puudub, aga pigem on mul ikka hea meel, et Eestis selline sari tehti.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: