Sari "Eesti sada luuleraamatut" on jõudnud poole peale

Foto: Rene Kundla/ERR

Sarjaga "Eesti sada luuleraamatut" antakse luuletajatele soodne võimalus oma värsse raamatus näha ja näidata. Praeguseks on sari jõudnud poole peale, kuid kirjastaja sõnul ei peatata projekti ka siis, kui enne Eesti vabariigi 101-aastaseks saamist on luuleraamatute soovijaid rohkem kui sada.

Viis sarjas luuleraamatu avaldanud kirjanikku, Ülle Adamson Tartust, Gunnar Usin (kirjanikunimega Hugo Högström) ja Merily Porovart Saaremaalt, Tiina Säälik Jõgevamaalt ja Anneli Lamp Ida-Virumaalt, tutvustasid oma teoseid Ida-Virumaal, kus neid maa all ja maa peal võõrustas Eesti kaevandusmuuseum, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Luuletajaid, kes soovivad oma loomingut raamatukaante vahele panna, on olnud üle Eesti ja aktiivsed on ka väliseestlased, kuid üks kant paistab eriti silma.

"Saaremaa on rebinud ennast eest ära. Ma ei oska seda fenomeni selgitada. Saarlased ise ka ei tea ja on hämmingus, aga saarlased ja muhulased sealhulgas on luuletajad," rääkis kirjastuse Paljasjalg omanik Andre Abner.

Nii mõnigi luulekirjutaja on jõudnud avaldada sarjas mitu raamatut. Omapärase rekordi omanik on Ida-Virumaa luuleõhtu korraldaja Anneli Lamp, kellel on ilmunud neli luuletuste kimpu.

Kirjutajate sõnul on sari "Eesti sada luuleraamatut" väga tänuväärne ettevõtmine.

"Nii nagu ka kirjastaja ütles, siis võib-olla alles 20 või mu poolest 50 aasta pärast saadakse aru, et sellel, mida inimesed kirjutavad just praegu, on väga suur väärtus. Igaüks on võimeline seda tegema ja ma usun, et sellest sajast raamatust leiab ka lugeja oma lemmiku," rääkis Jõgevamaa poetess Tiina Säälik.

Abner tunnistas, et luuletajad kella ei vaata. "Kui päristöö saab läbi, siis istutakse arvuti taha või võetakse telefon ja helistatakse kirjastajale. See võib olla õhtul väga hilja, see võib olla pühapäev, kella ei vaadata. Selles mõttes on olnud suur väljakutse kõige sellega hakkama saada. Aga kui luulekogu ilmub ja autor on oma esimese eksemplari kätte saanud, siis on emotsioon ja ei hoita end üldse tagasi ja see on kõige suurem rõõm olnud," rääkis Abner.

Sarja viimased raamatud plaantakse välja anda järgmise aasta kevadel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: