Leonid Mletšin: eriteenistuste roll ajaloos on üle tähtsustatud, enamasti nad kukkusid läbi

Vene ajakirjanik ja ajaloolane Leonid Mletšin esitles Tallinnas oma raamatu "KGB kirjutamata ajalugu" eestikeelset väljaannet. Autori sõnul on eriteenistuste roll ajaloos üle tähtsustatud, sest edukaid operatsioone on neil tunduvalt vähem kui läbikukkumisi.

Kas KGB sai midagi ette võtta, et NSV Liit ei laguneks? Leonid Mletšinil on sellele küsimusele oma vastus.

"Me tähtsustame eriteenistuste rolli ja oskusi üle – nende edukaid operatsioone võib sõrmede peal üles lugeda. Enamasti nad kukuvad läbi ja midagi ei tule välja. Silmapaistvaid isiksusi on seal vähe, enamus on ametnikud, kes püüavad mitte eksida, hoiduda halba tegemast. Ja parim viis mitte eksida – see ongi mitte midagi teha," ütles Mletšin "Aktuaalsele kaamerale".

KGB ei saanud vältida Nõugude Liidu lagunemist, aga praegused eriteenistused on Mletšini sõnul veelgi hullemas olukorras.

"Mul oli üks hea sõber, luuraja. Ta lendas Leningradist Helsingisse ühe passiga, seal põletas selle ära ja liikus Rootsi teise dokumendiga. Seal põletas ka selle ja läks Kanadasse. Ja Kanadast, juba neljanda nime all, läks USA-sse. Ja teda oli võimatu leida. Nüüd aga oleks kõik tema kohta teada – reisijate nimekirjad, sõrmejäljed, fotod – võimatu on luurajatööd teha. Ja ma ei saa aru, kuidas eriteenistused praegu töötavad. Nad on väga halbades tingimustes, ma tunnen neile kaasa."

Praegu kirjutab Leonid Mletšin raamatut, mis on pühendatud eriteenistuste operatsioonidele külma sõja ajal.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: