Keelesäuts. Jälle etendusest ja lavastusest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Stseen lavastusest
Stseen lavastusest "Mees, kes teadis ussisõnu".

Teatri NO99 lõpetamise puhul oli möödunud nädal haruldane: teatrimaailmast räägiti üleriigiliselt, sealjuures suurimates päevakajasaadetes, kus tavaliselt kõneldakse ainult poliitikast ja majandusest. Nüüd aga rääkisid kõik teatrijuttu.

Kuulsime, kuidas Teater NO99 lõpetas tegevuse "enne, kui jõudis anda 99 etendust". Et "Ühtse Eesti suurkogu" ja "Savisaar" olid NO99 "suurimad
etendused". Kuulsime isegi, et need olid NO99 parimad "näidendid". Ometi on nii, et lavastus, etendus ja näidend on eri mõisted.

Enne, kui keelenõuandjad meeleheitest ja väsimusest oma tegevuse
enneaegselt lõpetavad, kordan siiski heauskselt ühe korra veel: näitekirjanik kirjutab kirjandusteose ehk näidendi, mille lavastaja seab lavale. Sünnib lavastus, mida esitatakse mitmel korral etenduste käigus ehk siis etendus on lavastuse ühekordne esitus. Seega – NO99 kavatses luua 99 lavastust, aga jõudis anda kordades rohkem etendusi. Ja näiteks "Ühtse Eesti suurkogu" esitati ainult ühe korra, järelikult oli sel lavastusel üksainus etendus.

Parafraseerides Teater NO99 esimese lavastuse pealkirja: "Vahel on tunne, et selgitused saavad otsa ja mõtet polnudki."

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: