Tõnis Mägi: ma laulan sajakraadise temperatuuriga

Saates "Hommik Anuga" oli külas muusik Tõnis Mägi, kes 18. novembril tähistab 70. sünnipäeva. Ta rääkis oma muusikuteest ning ka sellest, et 1988. aastal Lauluväljakul "Palvet" lauldes võinuks ta surma saada.

Kuidas sul on nii hästi läinud, et sa ei ole ennast ega rahvast ära tüüdanud, küsis saatejuht Anu Välba juubilarilt.

"Ma ei taha teha ühtegi kontserti formaalselt," vastas Mägi, pidades silmas, et suu liigub, aga süda ei liigu. "Nii pea, kui ma tunnen, et ma ei tee laval lugu õige temperatuuriga, sajakraadise temperatuuriga, siis on tark see laul kõrvale panna."

Ta rõhutas, et on üks lugu, mida ta laulab igal kontserdil: see on Riho Sibula "Aed", mille sõnad kirjutas Vladislav Koržets.

Tuli juttu ka nõukogude perioodist, mil ta oli enda sõnul kesktee-estraadi jaoks liiga ekspressiivne. Tõnis Mägi nentis, et ühel hetkel võttis ta rõõmsa kloun Oleg Popovi rolli, sest estraadilavadel sellist karakterit ei olnud. "See aga väsitas mind mingil hetkel ära," tunnistas Mägi.

Mägi meenutas laulu "Palve" sündi aastal 1988. Ta rääkis, et tal oli lugu olemas, aga sõnu ainult esimene rida: "Looja, hoia Maarjamaad". Pöördus siis Villu Kanguri poole. Kangur saabus tekstiga vahetult enne Ultima Thule kontserdi algust Linnahallis. Mägi otsustas teha selle lisalooks.

"Vaigla või keegi siis ütles, et pole vaja, tuleb jama, teha usuteemaline lugu, aga mina otsustasin koos klahvkamängija Aare Põdraga, et teeme ära," rääkis Mägi, kes oli näinud unes stseeni, kus ta seisab klaveri taga ja teeb seda lugu.

"Rahvas seisis püsti, mina valge klaveri taga, see hetk on meeles," ütles Mägi.

Kui ta tegi sama lugu Lauluväljakul, siis läksid tal peopesad veriseks. "Ma hiljem rääkisin sellest ühe Peruu indiaanlasega, kes ütles: kas sa, mees, saad aru, mis toimus. Sa oleks võinud surma saada," meenutas Tõnis Mägi. "300 000 inimest kõik hoidsid kätest kinni, kogu energiavoog oli sisse lülitatud."

Indiaanlane küsinud: kas sa läksid pärast seda Eestist ära? Kui Mägi vastas jaatavalt, siis kostis indiaanlane: õigesti tegid.

Tuli juttu ka vanusest, juubilar nentis, et ei tunne end nii vanana, nagu pass näitab. "Kui keegi küsib, kuidas ma tajun aega, siis ma annan sellise stampvastuse: laste järgi. Liis-Katrin on 35, Maarja 26, Liidia saab 19 ja Mirt on 15, ning kaks lapselast on: Hermann on 9 ja Helmi on 4. See on ju fantastiline, kui nii on läinud," rõõmustas Mägi.

Südant valutab ta Eesti pärast, viimasel ajal eriti Eesti metsade pärast. "Kui Mikita on kirjutanud metsast nii võimsad raamatud ja samal ajal räägitakse, et võtame metsad maha, siis ei aita see, et aga istutame uue metsa. Mets toodab ennast ise. See ei ole mets, mida istutatakse."

Kuulake ja vaadake kogu intervjuud ja videokatkendeid minevikust videost.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: