Helsingi Taidehallis avatakse kolme Eesti kunstniku näitus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jass Kaselaan
Jass Kaselaan Autor/allikas: PM/Scanpix Baltics

30. novembril avatakse Helsingi Taidehalli ja Tallinna Kunstihoone koostöös näitus "Alice, Neeme & Jass". Alice Kase, Neeme Külma ja Jass Kaselaane maale, skulptuure ja installatsioone seob huvi ruumi avastamise vastu.

Alice Kase (1976), Neeme Külma (1974) ja Jass Kaselaane (1981) tööd on tugeva füüsilise kohaloluga ja mõjutavad ühtviisi võimsalt mõtet ja tunnet. Kuigi näiliselt lihtsad, kätkevad need nii heli kui ka vaikust, nii liikumist kui paigalolekut, inspiratsiooni ja aeganõudvat käsitööd. Taidehalli näitusel põimuvad teosed justkui kogu ruumi hõlmavasse kangasse, kus iga töö astub dialoogi teiste töödega, aga ka ümbritseva arhitektuuriga.

Alice Kase maalid ja joonistused toovad vaatajani enamasti nägudeta inimkehad. Tema isikupära figuuri lõuendile talletamisel ja raamistamisel on tähelepanuväärne ega allu harjumuspärasele ruumi ja inimese tõlgendusele. Kask on 1999. aastal lõpetanud kunstiakadeemia. 2003. aastal anti talle mainekas Konrad Mäe medal.

Neeme Külma installatsioonid tekitavad taiese ja seda ümbritseva ruumi kahekõne. Seekord on tema teos inspireeritud Helsingi Taidehalli arhitektuurist ja linna ühest kõige kuulsamast vaatamisväärsusest, Eliel Saarineni projekteeritud pearaudteejaamast. Külm on lõpetanud kunstiakadeemia 2006. aastal. Tuntud on ka tema skulptuurid ja poliitiliselt laetud videokunst. Ta on osalenud soolo- ja rühmanäitustel Eestis ja välismaal.

Jass Kaselaan täidab Taidehalli skulptuurigalerii üheksa meetri pikkuse abstraktse skulptuurse objektiga, mida täiendab elektrooniline helimaastik ja fotovalik. Töö kombineerib Kaselaanele omaselt mitut meediumi, täites ruumi muljetavaldavalt. Kaselaan on 2008. aastal lõpetanud kunstiakadeemia skulptuuriosakonna. Aastal 2014 oli ta nii Eesti kaasaegse kunsti muuseumi välja antava Köler Prize'i kui Kristjan Raua nimelise kunstipreemia laureaat ning 2011. aastal sai ta Anton Starkopfi stipendiumi.

Näitus "Alice, Neeme & Jass" on Tallinna Kunstihoone ja Helsingi Taidehalli koostööprojekt ning kuulub Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva juubeliprogrammi. Näituse kuraator on Tamara Luuk.

1928. aastal asutatud Taidehalli on Helsingi kaunimaid näitusepaiku, kus peale moodsa kunsti on tähelepanu all ka disain ja arhitektuur.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: