Peeter Helme soovitab: jõulujutt küpsele inimesele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mis toob rohkem tulu? Õunapuu või maarjakask? Postimees/Scanpix
Mis toob rohkem tulu? Õunapuu või maarjakask? Postimees/Scanpix

Eduard Tüür - "Sneguri armastus oli õuna nägu. Jõulujutt küpsele inimesele"

Eduard Tüür, 2018. 223 lk.

Eduard Tüür kannab oma koomiksikunstnikust isaga sama nime. Kuid erinevalt papa Eduardist noorem Eduard ei joonista, vaid kirjutab. Eesti kirjandusse tuli ta alles ülemöödunud aastal, kuid avaldas järjest kohe mitu raamatut. Eelmise aasta detsembris tutvustasin Klassikaraadios Tüüri teost "Mamma Engalandi miraaž", mida võib korraga nimetada nii novellikoguks kui romaaniks, sest kuigi lood on erinevad, seikleb neis kõigis üks ja seesama tegelane, kelle silme läbi Tüüri mosaiikne maailm moodustub.

Midagi sarnast, kuigi veel terviklikumal kujul, teeb Tüür oma värskes raamatus. Kummalise pealkirjaga teos "Sneguri armastus oli õuna nägu" kannab ka alapealkirja: "Jõulujutt küpsele inimesele."

Ei, erootikat ega pornot siit ei leia. Kahjuks või õnneks. Pigem on Eduard Tüür tahtnud kirjutada jõululoo täiskasvanutele. Kuigi – raamatut lugedes hakkas mulle üha enam tunduma, et see sõna "küpse" on mõeldud veidi iroonilises mõttes. Nimelt on lugu niivõrd jabur ja hull kulgemine, et vägisi tekib küsimus, kas autor ei mõtle "küpse" all mitte peast sooja või segast.

Ja miks ka mitte. Eks jõulud ongi üks segane aeg. Ja nagu suur aeg nõuab suuri inimesi, nõuab segane aeg segaseid inimesi. Neid Eduard Tüüri "Sneguri armastus" ka pakub.

Aga jah, kui sai viidatud sarnasusele "Mamma Engalandi miraažiga", siis seisnebki see ülesehituses. "Sneguri armastus" on iseenesest üks tervikteos, mitte novellikogu. Kuid omamoodi mininovellidest koosneb see raamat ometi, sest siin seikleb üks tegelane, kes satub jõulueelses Tallinnas pidevalt uutesse olukordadesse ja kohtub uute inimestega.

Olgu öeldud, et peategelase nimi Snegur pole siiski viide Moldova Vabariigi esimesele presidendile Mircea Snegurile, vaid – üllatus, üllatus! - nime taga on palju jaburam lugu. See selgub lugedes.

Nagu selgub üldsegi palju lugedes. Kuigi palju jääb ka segaseks. Ja nii tulekski Eduard Tüüri jõulujuttu võtta – ühe tundelise teekonnana, mida ongi lihtsam mõista tundes ja tunnetades kui mõeldes ja mõtestades.

"Sneguri armastus oli õuna nägu" pole just päris absurdi- või nonsensskirjandus, kuid kindlasti kõnetab ta paremini lugejat, kellele sellised asjad meeldivad, kellele meeldib vabalt assotsieerida, tunda keelemõnu ja nautida seostamatu seostamisest tekkivaid seoseid.

Omamoodi on Eduard Tüüri raamat nõudlik lugemine. Nimelt piitsutab autor pidevalt tempot üles ega anna lugejale aega hoo ja hoobi vahel hinge tõmmata. Üks stseen läheb sujuvalt üle teiseks, tegelased vahetuvad, dialoog püsib pidevalt deliirilise jaburuse ja peene sõnamängu piiril ning seosteahelad ajavad üksteist taga nagu marutõbised koerad pahaaimamatuid möödakõndijaid. Tõeline mõtete ja mõttetuse, tähenduse ja tähendusetuse, kõlasarnasustest sündivate seoste ja juhuslike mõisteahelate tulevärk. Nii et jah, kui mitte enne, siis pärast raamatu lõpetamist on lugeja kindlasti küpse.

Aga vahel kulubki sedalaadi kirjandus ära – Eduard Tüüri "Sneguri armastus oli õuna nägu" on kokkuvõttes vabastav ja meelt lahutav ning tuletab meelde, et mitte ainult kirjandust vaid ka kogu elu ei pea alati nii tõsiselt võtma. Head lugemist!

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: