Margaret Atwood avaldab järje oma menuraamatule "Teenijanna lugu" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kanada kirjanik Margaret Atwood avaldas oma menuromaani
Kanada kirjanik Margaret Atwood avaldas oma menuromaani "Teenijanna lugu" 1985. aastal. Autor/allikas: Jordan Strauss/AP/SCANPIX

Kanada kirjanik Margaret Atwood teatas, et annab välja järje oma düstoopilisele menuraamatule "Teenijanna lugu" ("The Handmaid's Tale"). Uue raamatu pealkiri on "The Testaments".

"Head lugejad," kirjutas Atwood pressiteates kolmapäeval. "Kõik, mida te olete minult kunagi Gileadi [fiktsionaalne sõjaväeline diktatuuririik "Teenijanna loos" – toim] ja selle sisemise toimemehhanismi kohta küsinud, on seda raamatut inspireerinud. Noh, peaaegu kõik. Muus osas andis inspiratsiooni maailm, kus me oleme elanud," vahendas Guardian.

Alates ajast, mil "Teenijanna lugu" 1985. aastal esimest korda ilmus, on seda peetud kaasaja klassikaks. Romaan räägib ühe naise võitlusest ellujäämise nimel düstoopilises tuleviku-Ameerikas, kus naistel on vaevu mingeid õigusi, neid kasutatakse sigimismasinatena ja neil ei lubata lugeda ega kirjutada.

Raamatu ingliskeelne trükk on müünud enam kui kaheksa miljonit eksemplari ja saanud viimastel aastatel omale uue lugejaskonna, kuna on muutunud tajutavalt aktuaalseks ülemaailmsete aruteludega seksuaalse ahistamise, abordiõiguste ning populistlike poliitikute nagu Donald Trumpi üle, samuti voogedastuskanali Hulu 2017. aasta adaptsiooni tõttu, kus peaosalise Offredi rollis astub üles Elizabeth Moss.

"The Testamentsi" tegevustik toimub 15 aastat pärast Offredi lõpustseeni "Teenijanna loos" ja seda jutustavad kolm naistegelast. See ei ole seotud "Teenijanna loo" teleadaptsiooniga, mille jaoks Atwoodi 1985. aasta romaani Offredi loo jätkamise eesmärgil edasi arendati.

Romaan lõppes mitmetähendusliku stseeniga, kus Offred viidi kaubikusse, mis pidi tõenäoliselt viima ta Gileadist välja, vabadusse. Romaani epiloogi jutustab akadeemik, kes annab Maine'ist leitud kassettisalvestuste põhjal loengut Offredi loo autentsuse teemal kümned aastad hiljem.

"Ühiskonnana pole me Margaret Atwoodi kunagi vajanud rohkem kui praegu," ütles kirjastuse Chatto & Windus asedirektor Becky Hardie. "See hetk, kui kaubiku uks Offredi tuleviku ees "Teenijanna loo" lõpus kinni lüüakse, on kirjandusmaailma üks mitmetähenduslikemaid lõppe. Ma ei jõua ära oodata, kuni saan teada, mis Atwoodi Gileadis on toimunud ja mida see võib meile öelda meie enda praeguste aegade kohta."

"The Testaments" ilmub 2019. aasta septembris.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: