Otseülekanne lõppenud: selgusid arhitektuuripreemiad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Neljapäeval, 6. detsembri õhtul leidis aset Eesti arhitektuurimaastiku tähtsündmus: tehti teatavaks aasta silmapaistvamad objektid ja nende autorid. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle.

Eesti Arhitektuuripreemiad 2018 tseremoonia peeti Tallinnas Salme kultuurikeskuses, kus kuulutati välja Eesti Sisearhitektide Liidu, Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Maastikuarhitektide Liidu ja Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali preemiate laureaadid.

Eesti Sisearhitektide Liit tunnustas parimat renoveerimisprojekti, töökeskkonda, kodu, näitusekujundust ja kõige silmapaistvamat tudengit. Eesti Sisearhitektide Liidu žürii liige Krista Kodres rõõmustab, et nominentide hulgas oli mitmeid oskuslikult renoveeritud ajaloolisi hooneid.

"Kvantitatiivses mõttes on sellele iseloomulik niisugune mainstream modernism, mis tähendab Skandinaavia ja Itaalia modernismi segu. See on viidetega 60–70. aastatele. Teisalt on palju seda, mida võime nimetada postmodernistlikuks suhtumiseks, kus kõiksugu moodsat ja ajalooliste vormidega sisustust segatakse. Kindlasti on sellel oma osa just selles, et oli külalltki palju ajaloolisi interjööre," rääkis Kodres "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti Arhitektide Liit andis välja arhitekti aastapreemia ning parima väikeobjekti preemia. Laureaadid valiti välja 16 nominendi hulgast, mille seas oli erinevat tüüpi hooneid suvilast staadionihooneteni. Silma hakkasid hea puitarhitektuur ning kohaspetsiifilised lahendused.

"Eesti on küll üsna tasane maa, aga sellist mikroreljeefi on meil päris palju. Tartu kortermaja oli meil väga osavalt paigutatud sinna Toomemäe nõlvale, või näiteks palverännu maja vana linnuse nõlvale. Arvestades mitte ainult reljeefi, vaid ka seda, mis seal ümberringi on, millised vaated, kuidas seda kasutatakse, kust poolt tullakse, kellele see suunatud on. Need lahendused on hästi teadlikud ja läbikaalutud. Vastandina, kui küsida, mis on kohaspetsiifiline, siis kõige lihtsam on öelda, mis ta ei ole. Ta ei ole selline tüüpprojekt," rääkis Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov.

Eesti Maastikuarhitektide Liit andis välja oma aastapreemia ning tunnustab ka parimat tudengiprojekti. Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital jagab auhindu neljas kategoorias.

Toimetaja: Valner Valme, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: