Kuuba kunstnikud protestivad loominguvabaduse piiramise vastu

Kuuba kunstnikud protestivad loomingu- ja väljendusvabadust piirava seaduse vastu. Uus seadus keelab kunstnikel ja muusikutel ilma valitsuse loata teenuse osutamise nii avalikus kui ka eraruumis.

Suur osa kaasaegse kunsti näitustest Kuubal toimub kunstnike kodudes. Kunstnikud kardavad, et kui nende kunst puudutab tundlikke sotsiaalseid ja poliitilisi teemasid, siis nad ei saa valitsuselt luba ja jäävad oma elatisest ilma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kultuuriministeerium ei tohiks sekkuda sellesse, mida me ütleme või millest räägime. Kunst reguleerib end ise. Kriitikud kirjutavad ja kui sa oled kehv ja labane kunstnik, siis sa sellest ka kuuled. Kui sa oled halb kunstnik, siis su tööd tehakse maha ja keegi ei tule näitusele. Meil ei ole vaja, et keegi meid koju kontrollima tuleks," ütles Kuuba kunstnik Marco Castillo ja lisas, et see on häbiväärne samm tagasi tumedasse kultuurivaenulikku minevikku.

Alles möödunud nädalal arreteeriti grupp kunstnikke, kes tahtsid Kuuba kultuuriministeeriumi juures istumisstreiki korraldada. Nende hulgas ka installatsioonikunstnik Tania Bruguera, kelle teoseid näidatakse praegu Londonis Tate'i muuseumis.

"Ma arvan, et oleme teinud väga suuri edusamme just selles osas, et neil on pärast seaduse väljastamist tulnud väga palju kunstnikke kuulata. See on iseenesest suur võit kõikidele Kuuba kunstnikele, filmi- ja teatritegijatele, visuaalsetele kunstnikele, kirjanikele. Kõik on saanud end kuuldavaks teha ja ma usun, et see on suur demokraatlik samm, mida Kuubas pole ammu tehtud," ütles ta.

Kuuba valitsus väitab aga, et seadust ei võetud vastu kunstnike suukorvistamiseks, vaid hoopis selleks, et hõlbustada maksude kogumist ja vältida sotsiaalset korralagedust.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: