Pianist ja klaveripedagoog Erna Saar tähistas 95. sünnipäeva ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Neljapäeval, 3. jaanuaril kogunesid mitmed muusikud, maestra omaaegsed õpilased ja kolleegid, sõbrad ja tuttavad Mustamäele Raja teele, et õnnitleda legendaarset pianisti ja klaveripedagoogi Erna Saart tema sünnipäeval.

Sünnipäev oli väärika juubelinumbriga – 95. Elurõõmus maestra Erna Saar suutis õnnitlema tulnuid kenasti vastu võtta, kinkides neile vastutasuks naeratuse koos parimate soovide ja muusikaga, nagu see on 3. jaanuaril ikka olnud. Muidugi on olulisim neil koosviibimise hetkedel muusika.

Erna Saare klaveril mängivad kordamööda tema õpilased, igavesti kaunist klaveriklassikat mängib alati ka lugupeetud maestra ise, mis on eriliselt nauditav. Nüüdki olid ettekandel palad Schubert-Liszti transkriptsioonide hulgast, sh "Sa oled mu rahu", Sibeliuse "Romanss", Schuberti ekspromptidest... Mõnda pala mängis Erna Saar mitmel korral, sest sünnipäevalised tulid ja läksid.

Erna Saar on eriklaveri ja muusikateoreetikute hinnatud pedagoogina tegutsenud alates 1948. aastast konservatooriumis, Tallinna muusikakoolis ja Tallinna muusikakeskkoolis. Legendaarne klaveriprofessor Bruno Lukk valis ta kohe pärast konservatooriumi kiitusega lõpetamist enda assistendiks. Samas esines Erna Saar ka sooloõhtutega ning mängis aktiivselt kammeransamblites.

Eesti Raadios on palju tema salvestatud muusikat, eeskätt Eesti heliloojatelt, nagu Eduard Oja, Eduard Tubin, Mart Saar, keda ta tundis isiklikult ja on mänginud nende loomingut ka oma sooloõhtute kavades. Erna Saare õpilaste hulgas on olnud Arvo Pärt, Raimo Kangro, Riina Gerretz, Eevi Ross, Helena Tulve, Anu Tali, Hando Nahkur (oli ka nüüd USAst kohal), Olari Elts, Erki Pehk, Alo Ritsing, Aare-Paul Lattik, Mikk Üleoja, Kersti Inno, Ilvi Rauna, Tõnis Kaumann jt, headeks kolleegideks Lille Randma, Viive Pajuri, Toivo Nahkur jpt.

Toivo Nahkur on Erna Saarest 2016. aastal kokku pannud raamatu. Kersti Inno tegi Erna Saarest saate klassikaraadios sarjas "Album", mis läks eetrisse sünnipäeval 3. jaanuaril, aga on ka järelkuulatav.

Erna Saar on meisse kõigisse süstinud suurt armastust muusika vastu ning teinud seda vähemalt seitsme aastakümne jooksul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: