Keelesäuts. Kes saatis saadiku? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Juhani Kandell / Soome Presidendi Kantselei

Mõni nädal tagasi, kui meeleavaldusel europarlamendi liiget rünnati, oli meedia täis tiitlit "europarlamendi saadik". Ei tee vist paha korrata üle, mida sõna saadik õigupoolest tähendab.

Nimelt, saadik on kõige lihtsamalt öeldes keegi, kes on saadetud kedagi kindla ülesandega esindama. Näiteks rahvas valib parlamendi, Eestis riigikogu liikmed, kes neid riigijuhtimise juures esindaks. Rahvas saadab. Sealt ka väljend rahvasaadik, mida just ülemäära hoogsalt ei kasutata, aga vahel ikka tuleb ette.

Kui aga inimene parlamenti valitakse, saab ta selle liikmeks. Teine asi on see, kui see parlamendi liige saadetakse parlamenti ehk oma riiki kuhugi esindama, näiteks läbirääkimistele – siis võib tõesti tema kohta pruukida ka sõna parlamendi saadik. Selline erivolitustega saatmine on tänapäeval pigem haruldane. Sama haruldane on sõna parlamentäär õige tarvitamine. Parlamentäär tähendab sõjasaadikut, vastasega läbi rääkima saadetud isikut.

Enamasti aga, kui räägitakse lihtsalt sellest, mida riigikogu või Euroopa Parlamendi liikmed teevad, on õige jääda ikka selle sõna juurde: liige, mitte saadik.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: