Anu Tali tegutseb viimast hooaega Sarasota orkestri kunstilise juhina USAs ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Anu Tali
Anu Tali Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti dirigentide esinemistest uuel aastal välismaa lavadel, nende oma orkestritega või külalisdirigendina, saabub järjest uudiseid. Ka Anu Talil on jaanuaris oma Sarasota Orkestriga juhatada kaks uut kava, alustades hooaja teist poolt kokku seitsme kontserdiga.

Esimesed kontserdid leidsid aset 4.–6. jaanuaril, teine sari esitatakse 17.–20. jaanuaril. Teist kava mängitakse orkestri pealaval Sarasotas Van Wezel Performing Arts Hallis kolmel korral järjest, sest Beethoveni Esimese klaverikontserdi solistiks on Anu Tali saanud ameeriklaste ühe lemmikpianisti, Ukrainas Lvovis sündinud Emanuel Axi. Ax on solistina mänginud ka Neeme Järvi käe all, ta on kahekordne Grammy laureaat, olnud New Yorki Filharmooniaorkestri resideeriv artist ning New Yorgis Lincolni keskuses asuva Juilliardi kooli õppejõud alates 1990. aastast (õppis ka ise selles koolis), juhtides kuulsa kooli klaverifakulteeti.

Anu Tali kontserdikavad on värsked ka selle muusika poolest, mis sealkandis vähe tuntud. Kuulsaid klassikateoseid on Tali tutvustanud oma sarjas "Masterworks"; mõnigikord on kõlanud muusikaõhtuil ka Eesti heliloojate teoseid, sh Arvo Pärdi "Credo" 2017. aasta algul koos Eesti Filharmoonia kammerkooriga või Pärdi "Cantus in Memory of Benjamin Britten" 2015. aastal.

Dirigent Anu Tali alustas tööd Sarasota Orkestri muusikadirektorina 2013. aasta suve lõpul, pikendas lepingut 2016. aastaö ja alanud 2019. aasta kevadel lõpetab oma töö selles ametis Edela-Floridas. Ta on alles viies muusikadirektor, kes 65-aastase orkestri ees on olnud.

Aastail 2013–2019 on Anu Tali ainus Eesti dirigent, kellel on oma orkester Ameerika Ühendriikides. Tema tegevust koordineerib kuulus Londoni kontserdiagentuur Harrison/Parrott, kelle all tegutseb hulk andekaid muusikuid, sh ka dirigendid Järvid.

Orkester on mänginud uue aasta esimese kava Anu Taliga tavaliselt aasta esimesel nädalal, ühel õhtul Neeli etenduskunstide keskuse 837-kohalises suures saalis Bradentonis, mis rajati 1966. aastal Manatee ja Sarasota maakonna kultuurikeskusena; 2–3 korda mängitakse seejärel aga orkestri kodulinnas Sarasotas. Sarasota Orkestri residents on Van Wezel Performing Arts Hall. Pärast ümberehitusi avati keskuse 1740-kohaline suur saal Sarasotas 1970. aastal kohalike metseenide Lewis ja Eugenia Van Wezeli toetusel ning hakkas kandma nende nime. Renoveerimis- ja ka tehnilisi moderniseerimistöid on tehtud saalis aastast 2000 ja hiljemgi, ka siis, kui Anu Tali on olnud siin ametis. Aastaks 2013 oli läbitud juba mitu olulist etappi saali renoveerimisel. Nüüdseks on olemas sh puhke- ja merevaatega platsid nii muusikutele kui publikule, sest kontserdimaja asub ookeani ääres.

Aastat alustanud tänavune kava "Summer to Winter" 4.–6. jaanuaril 2019: Felix Mendelssohni avamäng "Suveöö unenägu", Robert Schumanni Sümfoonia nr. 1 ja Dmitri Šostakovitši Viiulikontsert nr. 1, solistiks kanadalaste nimekamaid James Ehnes. Kontserdid toimusid 4. jaanuaril Neeli etenduskunstide keskuses Bradentonis ning 5.–6. jaanuaril Van Wezel Performing Arts Hallis Sarasotas. James Ehnes on tuntud solist, mänginud ameeriklaste Big Five'i kõigi orkestrite ning paljude kuulsate orkestritega üle ilma. Nüüd ilmus 1. jaanuaril ka SO kontsertmeistri Daniel Jordani intervjuu Ehnesiga, Anu ise tutvustab tulevat kava kontserdimaja väikeses saalis ("Classical Conversations") kas kontserdipäeval või päev enne seda.

Teine kava, 17.–20. jaanuaril: avamäng Giuseppe Verdi ooperile "Saatuse jõud", Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert nr. 1 (solist Emanuel Ax) ja Sergei Prokofjevi Sümfoonia nr. 5 (1944); kontserdid 17. jaanuaril Neeli etenduskunstide keskuses Bradentonis ning 18., 19. ja 20. jaanuaril Van Wezel Performing Arts Hallis Sarasotas.

Anu Talil on pikaajaline kogemus nii Euroopa kui ka kaugemagi publikuga, ta on juhatanud tuntud orkestreid paljudes mainekates saalides, mitmesugustel muusikafestivalidel, samuti plaadistanud. Kaalukate seikade juurde kuulub ka tegutsemine alates 1997. aastast päris oma ja kaksikõe Kadri loodud Põhjamaade Sümfooniaorkestriga, kus on praegu mängijaid 15 riigist.

Washington Posti juhtivaid muusikakriitikuid Anne Midgette avaldas eelmisel hooajal maailma 11 parema naisdirigendi nimed, kelle hulgas on ka Anu Tali. Esile toodud on dirigendid, nagu ameeriklannad Marin Alsop ja JoAnn Valletta, britt Jane Glover, Austraaliast pärit ning kaua Hamburgis tegutsenud Simone Young ja soomlanna Susanna Mälkki.

2017. aasta juunis toimus Walesis taas maailmakonkurss BBC Cardiff Singer of the World lauljatele, kes olid sadadest soovijatest pääsenud viimase 20 hulka Cardiffis toimunud finaalis. Mitme kuulsa muusikategelase hulgas oli žüriisse kutsutud ka Anu Tali. Žüriid juhtis lavastaja David Pountney, liikmed Grace Bumbry, Sumi Jo, Ailish Tynan, Wolfgang Holzmair, John Gilhooly, lõpptulemused tõi avalikkuse ette žüriiliige ja konkursi patroon Kiri Te Kanawa.

2015. aasta suvel mängis Põhjamaade Sümfooniorkester Stockholmis Rootsi raadio Berwaldi hallis Läänemere muusikafestivalil, kavas oli ka Erkki-Sven Tüüri tollal värskeim orkestriteos "Elamata jäänud elude paine" ("Le poids des vies non vécues"). Anu Tali tellis ja sai Tüürilt esiettekandele Sümfoonia nr. 6 ning on tutvustanud mitmel pool ka Tüüri kaksikkontserti "Noesis".

2016. aastal käis orkestri solistiks Sarasotas Mihkel Poll. Seal on dirigeerinud ka Neeme Järvi. 2016 teeb Tali debüüdi Luzerni kuulsal suvefestivalil, juhatades Euroopa Kammerorkestrit, kavas ka Eduard Tubina "Süit eesti tantsudest". Anu Tali dirigeerib Tokyo Filharmooniaorkestri traditsioonilistel aastalõpukontsertidel neljal korral Beethoveni Üheksandat sümfooniat.

Praeguse hooaja algul dirigeeris Anu Tali USA-s Rhodes Islandi filharmoonia orkestrit, mil kõlas tänapäeva ameerika muusika, Michael Torke'i "Bright Blue Music" ning Philip Glassi Viiulikontsert nr. 1, solist Jennifer Koh. Uue muusikaga kavasid on Anu Tali mitmele poole kaasa toonud. Ta on kordi juhatanud Heiner Goebbelsi põnevat teost "Songs of the Wars I Have Seen" (2007, mõnigikord poollavalisena). Alustas selle ettekandeid juba 2009. aastal London Sinfoniettaga (USA esiettekanne Saint Paulis), siis tulid esitused USA-s Seattle'is ja New Yorkis, Londoni Southbank Centre'is, Barcelonas (2010), Sarasotas (2014) jm, alles äsja ka Philadelphia Fringe festivalil.

Anu Tali on dirigeerinud kahel suvel järjest, 2005 ja 2006 Savonlinna festivalil Bizet' "Carmeni" etendusi, samuti juhatas ta Glucki ooperit "Telemaco" Edela- Saksa ringhäälingu (SWR) Schwetzingeni festivalil ning Baseli Ooperis. 2006. aastal tegi Tali debüüdi ka Salzburgi festivalil, juhatades Mozarteumi orkestrit, jne.

Anu Tali debüütplaat "Luigelend" (Tormis, Debussy, Sibelius) pälvis auhinna Echo Classic Award Saksamaalt 2003. aastal. Salvestist, millel on Tormise süit ooperist "Luigelend", hindas kõrgelt ka maestro Veljo Tormis ise.

Tali lahkumisest Sarasotast ja tema sealsest muusikahariduslikust tegevusest on juttu ka ajakirjanduses. "Ta ei toonud meile ainult head ning huvitavat muusikat, ta ka õpetas meile seda, haris, muutis, täiendas, valis targalt, mida siinmail hakata tutvustama. Ta tõi meie juurde mitmeid ekstraklassi soliste. Anu Tali tulekuga Sarasotasse muutus kogu meie kultuuripilt," märgib Sarasota Herald-Tribune.

Püsiva töö lõpetamise järel Ühendriikides loodab Anu Tali, et ta enda rahvusvahelises karjääris algab uus etapp. Sarasota Orkester, kelle muusikaline tase tõusis neil aastail märgatavalt, saab aga mängima hakata oma uues majas.

Paari nädala pärast kohtub Anu Tali taas oma Põhjamaade Sümfooniaorkestriga, tulevad kontserdid 6. veebruaril Tartu Pauluse kirikus ning 7. veebruaril Tallinnas, kus mängitakse esimest korda Alexela kontserdimajas. Kavas on Johannes Brahmsi Kontsert viiulile ja tšellole orkestriga ning Igor Stravinski muusika balletile "Tulilind", solistid Sergei Dogadin (Venemaa/Austria) ja Alexei Stadler (Venemaa/Saksamaa).

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: