Galerii. Maarjamäe lossis avanes sündmusnäitus "Vali parem minevik!" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maarjamäe lossis avanes neljapäeval Eesti esimene sündmusnäitus "Vali parem minevik!", mis keskendub 1992. aasta viiele päevale, kulmineerudes riigikogu ja presidendivalimistega.

1992. aastal vaevles Eesti vabanemise pohmellis – võit oli justkui käes, aga toas oli endiselt külm ning poes seisid riiulitel vaid pruun majapidamisseep ning tomatipasta. Nädalas oli aga toona 8 päeva ja 30 tundi – tuli oma raha, presidendiks sai Lennart Meri ning peaministriks Mart Laar, kõik oli võimalik. Eesti pressis ennast läbi imeväikesest ajaloo võimaluste aknast, tagant sundimas pidurdamatu soov saada suureks.

Näitusel saab külastaja kogeda viit päeva 1992. aastal – alates naistepäevast, suvisest krooni tulekust ja Rock Summerist kuni sügisese valimiskampaaniani. Esimeses vabas propagandasõjas tegutsesid tõsiste tegijate hulgas ka verisulis libaajakirjanikud ja tehti libauuringuid.

Arnold Rüütel, Lennart Merit, Lagle Parek ja Rein Taagepera kandideerisid taasiseseisvunud Eesti esimeseks presidendiks, samal ajal käis tuline võitlus Eesti uueks loomise või endisele rajale jätmise eest. Esimeses ringis pistsid rinda Isamaa ja Rahvarinne, vett segasid Loodusseaduse Partei ja Sõltumatud Kuningriiklased. Kirjanikud, majandusinimesed, poliitvangid, noored mehed metsast, presidendi lapselaps, endised kommunistid ja niisama aferistid – kõik olid pildil ja tuhinat täis.

Näitusega kaasnevad eriüritused, kus kohtutakse 1990. aastate ekspertidega. Oma eredamaid mälestusi jagavad inimesed, kes viibisid ise tolleaegsetes sündmuste keeristes.

Näitusele pääseb vaid grupiga ja giidi juhtimisel, ekskursioon kestab 1 tund ja 15 minutit.

Näituse kuraatorid on Tõnis Leht ja Erik Moora, ekskursioonide ja klippide stsenaariumi on loonud Eero Epner ja lavastanud Ain Mäeots.

Näitus on publikule avatud 1. veebruarist 2. juunini 2019.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: