Arvustus. Ehtinglaslik probleem: mäkrade vähesus parlamendis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaader minisarjast
Kaader minisarjast "Skandaal inglise moodi" ("A Very English Scandal"). Autor/allikas: CAP/FB/SCANPIX

Minisari

"Skandaal inglise moodi" (A Very English Scandal, 2018)

Režissöör Stephen Frears

BBC

Pühapäeviti ETV-s kl 22

8. Arrani krahv lord Arthur Gore (1910–1983) on tuntud selle poolest, et tema eestvedamisel võeti 1967. aastal Briti parlamendi ülemkojas vastu seadus, mis dekriminaliseeris homoseksuaalsuse. Tema vanem vend, 7. Arrani krahv oli end oma seksuaalse sättumuse tõttu 1958. aastal ära tapnud. Gore oli ka suur loodusesõber ja armastas eriti mäkrasid. Ta püüdis läbi suruda ka seadusandlust mäkrade kaitse alla võtmisest, kuid see ei läinud ülemkojas läbi. Kui lordilt küsiti, miks homoseksuaalsuse dekriminaliseerimine õnnestus, aga mäkrade kaitse alla võtmine mitte, vastas krahv kurvalt: "Lordide kojas ei ole kuigi palju mäkrasid".

David Bamberi ("Rooma", "Midsomeri mõrvad, "Victoria", "Kuninga kõne") kehastatud lord Arthur Gore vilksatab läbi ka BBC telesarja "Ehtinglaslik skandaal" esimesest osast, kui liberaalide partei liider Jeremy Thorpe, keda mängib alati kerges kimbatuses olev Hugh Grant, läheb talle külla, et uurida, kas konservatiivid võiksid homoseksuaalsuse seadustamist toetada. Bamber palub Grantil mõisahoonesse sisenedes panna jalga kummikud, kuna kõikjal sibab ringi mäkrasid, kes armastavad külalisi jalast hammustada.

"Ehtinglaslik skandaal" ongi aastail 1967–1976 liberaalide partei liider olnud Jeremy Thorpe'i (1929–2014) lugu. 1974. aastal tegid klassikalise kolmanda partei rollis olnud liberaalid valimistel väga hea tulemuse ning Thorpe'ist oleks äärepealt saanud leiborist Harold Wilsoni teises valitsuses asepeaminister. Poliitikaküsimustes siiski kokkuleppele ei jõutud ja koalitsioon jäi sündimata. Leiboristide õnneks, nagu hiljem selgus.

Hugh Grant minisarjas "Skandaal inglise moodi" ("A Very English Scandal"). Autor: CAP/FB/SCANPIX

Thorpe'i homoseksuaalsus ei olnud just päris avalik saladus, aga Scotland Yardile, luureametitele ja partei juhtkonnale oli see muidugi teada. Nii et kui 1975. aasta lõpus puhkes selleteemaline seksiskandaal, ei saanud see neile tulla väga suure üllatusena. Thorpe'i kunagine poisssõber Norman Josiffe süüdistas parteijuhti katses teda mõrvata, et ta ei saaks avalikuks teha nende kunagist intiimsuhet. Sellest tuli suur kohtusaaga, mis tõmbas mõistagi kriipsu peale ka Thorpe'i poliitilisele karjäärile, kuigi ta kohtus lõpuks mõrvakatses õigeks mõisteti.

Sellest, kuidas Thorpe tutvub ühe oma sõbra mõisatallis hobusetalitajana töötava noore Normaniga, keda kehastab Ben Whishaw ("Pilveatlas", "Surma õukond", "Skyfall", "Spectre"), ta oma voodisse tirib ja hiljem hülgab ning kuidas Norman temalt raha välja pressima püüab hakata, misjärel Thorpe ta tapmiskatse korraldab, miniseriaal räägibki. Tasub meeles pidada, et sari sai valmida alles pärast Jeremy Thorpe'i surma, kes eitas mõrvakatset lõpuni, Norman Josiffe on aga tänaseni elus. Nii et kunstitõde ja elutõde ei pruugi päris kokku langeda ja tegu pole kindlasti dokumentaalsarjaga.

Kunstiliselt on "Ehtinglaslik skandaal" üsna kummaline toode. Lõviosa sellest loost on esitatud sellises jantlikus ja kergemeelses komöödiavõtmes, mis võimaldab homoseksuaalsuse üle mugavalt naerda ja seda tsirkusekääbuste etteastega võrrelda. Kuigi sari räägib tõsistest asjadest, on selle vaatajani toomiseks valitud kergelt farsilik helistik: kõik probleemid mööduvad kuidagi mängleva kergusega, traagilisigi vahejuhtumeid (peaosalise naise surm autoavariis) kuvatakse meile justkui muuseas, misjärel elu järgmisel päeval oma tavapärast rada edasi kulgeb.

Ben Whishaw minisarjas "Skandaal inglise moodi" ("A Very English Scandal"). Autor: CAP/FB/SCANPIX

Valitud helistik saab vaatajale muidugi selgeks alles kolmanda osa lõpus, kus toimub järsk jõnks, väljakukkumine, kus ühes napis episoodis selgitab Thorpe kaasvestlejale oma tegude ja eluviisi põhjuseid, kui karm on see maailm, millesse ta oma sättumuse tõttu oli sattunud. Kas teemaga ja homoseksualismi ajalooga mitte kursis olev televaataja seda momenti üldse märkab, selle olulisust mõistab, sellest kunstilisest kontrastist aru saab, on muidugi äärmiselt kaheldav, see saab siiski ja eelkõige kõnetada vaid asjaga ise kokku puutunud inimesi, mistap ei saa ka lavastaja-produtsendi otsust jantliku komöödiastiili valiku kasuks läbinisti õnnestunuks lugeda. Seetõttu jääb natuke mulje, et sari ise on sama vana kui selles kirjeldatud sündmused: homovärgist võib rääkida küll, aga teeme seda pilavõtmes.

Tegelikult on see seriaal muidugi väga kvaliteetselt tehtud, nagu tänapäeva BBC teletooted ikka. Hugh Grant, keda enamasti teame ju permanentses kimbatuses oleva esimese armastaja rollidest, mängib siin sarjas enesekindla ja põhimõttelageda geipoliitiku karakterit märksa vabamalt ja – üllatuslikult – loomulikumalt kui võiks oodata või karta. Ben Whishaw võib täieliku sotsiaalse ullikese rolli olla ju natuke stereotüüpne valik, aga temagi teeb suurepärase rolli korraga eluvõõrast ja kõige selle kiuste hämmastavalt hästi hakkama saavast veidrikust. Nii et tema Kuldgloobus ja paar vähem tuntud auhinda selle rollilahenduse eest on saadud täiesti teenitult.

Nagu moodsad briti sarjad ikka on ka "Ehtinglaslik skandaal" lisaks peaosalistele täidetud inglise tele, kino ja teatri tippudega: Alex Jennings ("The Queen", "Poirot", "The Crown", "Victoria") Thorpe'i abilise ja mitte kõige legaalsemate toimingute korraldajana, Jason Watkins ("Kuldne kompass", "Poirot", "Surma õukond", "Taboo") Thorpe'i rivaalina liberaalide partei juhtkonnas ja Jonathan Hyde ("Titanic", "Jumanji", "Cadfael", "Muumia") Thorpe'i kaitsjana kohtus.

Millega ei saa rahule jääda on sarja pealkirja tõlge. Eesti keeles on siiski olemas märksa kirjanduslik-keelelisemaid võimalusi selle ümberpanekuks kui "Skandaal inglise moodi". Kindlasti on eelistatumad "Ehtinglaslik skandaal" või siis "Pesueht inglise skandaal".

Aga vaatamissoovituse saab see sari kindlasti. Kas või juba ääretult naturaalse ja autentse 1960–1970. aastate briti olustiku edasiandmise tõttu. Isegi kui neis oludes tegutsevad veidi jantlikud ja kergemeelsed mõrvakorraldajad.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: