Poska gümnaasium kutsub üles kasutama rohkem eesti omasõnu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Näide nn estonglishist sotsiaalmeedia sisulooja Katri Katsi intervjuust väljaandele Hooligan Hamlet.
Näide nn estonglishist sotsiaalmeedia sisulooja Katri Katsi intervjuust väljaandele Hooligan Hamlet. Autor/allikas: ERR/kuvatõmmis

Jaan Poska gümnaasiumi õpilased ja õpetajad kutsuvad 1.–28. veebruaril üles kasutama rohkem eesti omasõnu. Üleskutse eesmärk on näidata, et eesti keeles rääkimine, lugemine ja kirjutamine on oluline ning jätkuvalt moes. Üleskutsega saab liituda sotsiaalmeedias, kasutades oma postitustes korrektset eesti keelt, rääkides sellest oma lugu ning kasutades teemaviidet #omasõnad2019.

Üleskutse idee alge tekkis 2016. aasta sügisel, kui Jaan Poska gümnaasiumi 10. klass lõi Instagrami konto "Roostikurebased". Konto haldamisel võeti ühiseks eesmärgiks kasutada korrektset eesti keelt. Eelmisel aastal võitis see Aasta keeletegu 2017 konkursil rahvaauhinna. Samuti juhtisid auhinna võitjad eelmise aasta novembris toimunud Keelefoorumil töötuba "Õhin olla omakeelne", kus arenes välja mõte luua kampaania, mis propageeriks korrektse eesti keele kasutamist noorte seas.

Tartu Jaan Poska gümnaasiumi eestvedamisel toimuv üleskutse kutsub kõiki inimesi ühinema. Üleskutse ühe eestvedaja, Jaan Poska gümnaasiumi 12. klassi õpilase Karoliina Lorenzi sõnul on äge mõelda, et meil, 1,3 miljoni inimesega riigil, on oma imetabane salakeel.

"Võin öelda, et ilma klassi-Instagrami konto loomiseta 10. klassis ei oleks meie klassikaaslastele eesti keeles suhtlemine nii tähtis. Samuti parandame Facebooki ühistes vestluses keelekasutust ning rakendame üksteise emakeelt, kasutame eesti keele ja kirjanduse tundides õpitut ka oma perekonnaliikmete ja sõprade keelekasutust kujundades. Loomulikult eksime ka meie vahel eesti keelt kasutades, kuid hoopis olulisem on see, et otsime ja avastame ingliskeelsetele sõnadele eestikeelseid vasteid, mille kaudu avardame ka sõnavara," lausus Lorenz.

"Eesti keel on ju minu südame ja hinge keel – unikaalne ja äge!" märkis Jaan Poska gümnaasiumi humanitaarvaldkonna õppejuht ja Karoliina Lorenzi klassijuhataja Mari Roostik.

Üleskutse kestab 28. veebruarini ning sellega on võimalik täpsemalt tutvuda algatuse veebileheküljel ja liituda Facebooki ürituse kaudu.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: