Oleg Samorodni kirjutas raamatu Eesti ukrainlastest

Eesti ukrainlasest kirjanik ja ajakirjanik Oleg Samorodni kirjutas raamatu Eesti ukrainlastest ja arvab, et siinsed ukrainlased võiks olla aktiivsemad. Nad moodustavad suuruselt kolmanda rahvusrühma, kuid rahvusena eriti neid näha pole. Raamat on eesti keeles ning annab lühiülevaate kogukonna ajaloost.

Oleg Samorodni on ukrainlasest ajakirjanik ja kirjanik Eestis. Ta on olnud ka parteis - Keskerakonnas, kuid pettus, ja tõmbus poliitilisest elust tagasi. Raamat "See magus sõna vabadus" on eesti keeles ja jutustab Eesti ukrainlaste tegevusest iseseisvuse taastamise ajal. Autor põhjendab teose ilmutamist väga poeetiliselt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma loodan, et sellest raamatust saab veel üks väike telliskivi, aga võibolla suur plokk rahvustevahelise usalduse ja vastastikuse mõistmise sildade ehitamisele Eestis," ütles Samorodni.

Raamat pole küll telliskivi, kuid igal juhul lühike ülevaade ukrainlaste ajaloost Eestis. See ulatub tagasi 19. sajandi lõpu Tartu Ülikooli, kus ukraina üliõpilased oma organisatsiooni lõid. Tollal küll ei tohtinud nad end ukrainlasteks nimetada. Kindlasti on huvitav lugeda näiteks 1989. aastal Tartus moodustatud Ukrainast pärit Nõukogude sõjaväelaste rakukesest.

Raamat pidi ilmuma eelmisel aastal Eesti 100. sünnipäevaks, kuid ukraina kroonuveskid jahvatasid aeglaselt. Raamatu väljaandmist rahastas Ukraina välisministeerium.

Ukraina suursaadik Eestis Maraiana Betsa ütles, et raamatu ilmumist on tarvis Ukraina maine parandamiseks. "Seda on tarvis Ukraina maine parandamiseks maailmas, sealhulgas Eestis.

Raamat annab ülevaate Ukraina kogukonna tekkimisest Eestis, kuid ka sellest, mida Ukraina endast kujutab. Sest ukrainlasi on palju välismaal, ka Eestis," rääkis Betsa.

Oleg Samorodni ütleb, et tema kaasmaalased Eestis võiks olla kuraasikamad. Näiteks Mihhail Lotman on öelnud, et nad hoiavad madalat profiili - eestlaste jaoks on nad venelased, venelaste jaoks aga mitte omad.

"Ütlen ausalt, et see ukraina kogukond Eestis - ta ei ole nii tähtis ja nii tugev ja nii aktiivne, kui ta võiks olla või peaks olema," lausus Samorodni.

Ukrainlased on suuruselt kolmas rahvusrühm Eestis - üle 22 000 inimese, kellest pooled elavad Tallinnas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: