Arvustus. King Midas Soundi kummituslik tumepoeesia ({{contentCtrl.commentsTotal}})

King Midas Sound
King Midas Sound Autor/allikas: Facebook

Uus plaat
King Midas Sound
"Solitude" (Cosmo Rhytmatic)
10/10

Kas popmuusika oleks üldse võimalik, kui poleks purunenud armusuhteid ja lahkuminekuid? See isiklikus mõttes ülitraagiline sündmus on kõigi ballaadide ja kurvameelsete raadiohittide vundament - võib isegi öelda, et teise inimese valu keeratakse enamasti türanlikult hoopis edulooks. Lõppenud armastusest saab hittlugu, inimesed laulavad kontserdil kaasa ja itsitavad rõõmsalt, aga keegi ei mõtle ju tegelikult sellele, millest lauldakse. Polegi tingimata vaja, sest teise inimese valu on alati lõbus - saad tunda, kuidas enda elu on palju ilusam ja toredam.

Õnneks juhtub vahel siiski ka seda, et lahkuminek valatakse muusikavormi just sellisena, nagu ta ohvrile päriselt tundub. Suitsiidne. Lootusetu. Laastav. Me võime seda näha Nick Cave'i loomingus, kuid King Midas Sound teeb oma uuel plaadil isegi Cave'ile silmad ette. "Solitude" ei halasta kuulajale, selles 50-minutilises valukarjes ei ole ühtki päikesekiirt ega grammigi lootust, et midagi läheks paremaks. Roger Robinson kõlab nii, nagu seisaks ta pingi serval, pea poomisnööri pistetud, ja oksendaks enne surma välja kõik selle sapi, mis tema hingele jäänud on. Seal pole kurbust ega viha, see on lihtsalt külm, painajalik ning isegi ebainimlik valu.

Muusikalises plaanis on "Solitude" üliminimalistlik - tihedad bassivoolud pulseerivad taustal ja hoiavad kuulajat pidevas fookuses, värvi annavad vaid vaevumärgatavad meloodilised kajad ja kuminad. Vahele satuvad ka üksikud instrumentaalsed lood, mis annavad plaadile õhku ja lasevad loodud jäledal õhustikul kuulajas veel tugevamalt settida, kuid põhirõhk on siiski just vokaalil. Robinson laulab - või oleks õigem öelda lausub? - stoilise monotoonsusega, meenutades möödunud suhet ja põhjuseid, miks kõik halvasti läks. Hektilised mälestused tulevad ja lähevad, need ei vii kuskile ega jõua lahenduseni, vaid jäävad sarnaselt muusikale lihtsalt kajama.

Vaatamata sellele, et rõhk on vokaalil, pole tegu audioraamatuga, kaugel sellest. Robinsoni tonaalsus ja külmajudinaid tekitav emotsionaalne jõud, mis igast sõnast kuulajat rabab, töötab osana King Midas Soundi muusikalisest tervikust. Võib ju kuulata neid sõnu ja vaadata tekstimassiivi kui laulu või luuletust, aga see on lihtsustus. Kui jätta keeleline-tähenduslik pool täielikult kõrvale ja vaadata vokaali kui instrumenti, jõuavad emotsioonid täpselt samamoodi kohale. Sõnade reaalne tähendus on lihtsalt laiendus universaalsele igatsuse, valu ja segaduse kehastusele muusikas.

Sarnase muusikalise plahvatusega lõi oimetuks Riho Sibula album "Must", kus ta valas oma isa surmaga kaasnenud leinavalu loomingusse nii, et kuulaja sai neist tunnetest ise osa. Nii Sibula lein "Mustal" kui Robinsoni armuvalu "Solitude'il" on sedavõrd jõulised, et ega neid naljalt üle ühe korra kumbagi kogeda ei taha. Jah, mõlemal juhul on tegemist veatute plaatidega, kuid on keeruline mittesadistlikust vaatepunktist põhjendada, miks peaks vabatahtlikult neid vastikuid tundeid uuesti läbi elama.

Aga nende kahe albumi suurim erinevus tuleb "Solitude'i" viimase looga "X". Seal räägib ikka see sama mees, kelle raskustele me oleme kogu eelneva plaadi kaasa elanud, aga ta ajab kummalist juttu. Kuulad ja kuulad, ei saa päris täpselt aru, millest jutt käib, aga äkki tabad end mõttelt: äkki polegi ta mitte ohver, vaid hoopis psühhopaat, sadist ja värdjas, kes ise selle kõik tekitas? Aga me ei saagi teada, kumisev drone loksutab meid mõne minuti nende mõtetega ja siis on kõik läbi. Me oleme jälle tavamaailmas tagasi, pääsesime nende õuduste käest, aga Robinsoni häirivalt meelekindel hääl jääb veel pikalt pähe kummitama.

Plaat, millel justkui kõige argisemad sündmused kasvavad õudusteks, mis halvavad kogu maailma. Ühe inimese südamevalu saab kõigi kuulajate asjaks, kuid ma ei ole kindel, et Robinsonil sellest palju kergem hakkas. Alati ei kehti ütlus, et jagatud mure on pool muret - antud juhul kindlasti mitte. Raske ja ebameeldiv kogemus, kuid väärib igati seda üht ja ainukest kuulamist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: