Keelesäuts. Millal käib arvu järel punkt? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing

"Tuntud helilooja, luuletaja, laulja sai 70. aastaseks." Loen selliseid teateid iga nädal. Tundub, et arvu järele punkti panek on üks raske koht, õigemini see, et kord tuleb panna, teinekord jälle mitte.

Võime ja saame ju ka teisipidi öelda: "Tuntud heliloojal, luuletajal, lauljal täitus 70. eluaasta." Sel puhul on 70 järel kirjas tõesti punkt. Põhjus on lihtne: siin kasutame järgarvu, mille lõppu tulebki panna punkt.

Teine koht, kus punkti järgarvu järel vahel ei osata panna, on siis, kui järgarvule järgneb samas käändes sõna: näiteks lauses kontsert toimub 20ndal augustil kirjutatakse sõnaosis -ndal välja, kuigi lühem ja õige on kirjutada kontsert toimub 20. augustil.

Hullem on aga veel see, et paljudel kipub kuupäevade ütlemisel meelest minema käänamine, peale selle ei vaevuta järgarvu tunnust välja ütlema: näiteks Täna on kakskümmend viis veebruar, kakskümmend viis veebruar läheme kohvikusse. Õige on ikka Täna on kahekümne viies veebruar, kahekümne viiendal veebruaril läheme kohvikusse. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: