Andrei Liimets. Keskpärane läbilõige suurepärasest filmiaastast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Roheline raamat" ("Green Book") Autor/allikas: outnow.ch

91. Ameerika filmiakadeemia auhinnad ehk Oscarid on jagatud. Konkurents kõige kuldsema kuldmehikese, aasta parima filmi peale oli üle aastate kõige tihedam ja raskesti ennustatavam. Akadeemial oli siinkohal võimalus teha ajalugu ning tunnustada esmakordselt võõrkeelset filmi, Alfonso Cuaroni meistriteost "Roma".

Selle asemel pärjati kvaliteetset ja sümpaatset, aga ka pealiskaudset ning ajalookäsitluses problemaatilist "Rohelist raamatut" – lugu geniaalse mustanahalise pianisti kontsertreisist läbi sügavalt rassistlike lõunaosariikide. Lugu, mis seab iroonilisel moel peategelaseks hoopis tema valge sohvri ning kujutab nahavärvipõhist kiusamist pehmel ning publikusõbralikul moel.

Kerge on meenuma aasta 1989, mil parima filmi Oscari pälvis mustanahalisest sohvrist ning jõukast valgest naisest rääkiv "Sõidutades miss Daisyt", mida peetakse sageli üheks nõrgimaks laureaadiks läbi ajaloo. Seda aastal, mil noore ja vihase Spike Lee "Õige asja eest" ei pälvinud isegi nominatsiooni. Vähemalt on rõõmustav, et üks Oscarite valge nahavärvi kesksuse suurimaid kriitikuid, aastate jooksul korduvalt ülekohtuselt eiratud Lee sai nüüd lõpuks kätte tunnustuse parima kohandatud stsenaariumi eest.

Plusspoolele võib veel kanda ürgsümpaatse Olivia Colmani tunnustuse parima naisnäitlejana, võõrkeelsete filmide esindatuse mitmetes kategooriates ning vaatamata kõigile eelnenud skandaalidele - Akadeemia nimelt kuulutas välja parima populaarse filmi preemia ja loobus sellest, palkas õhtujuhi ja loobus temast, kuulutas välja auhindade väljaandmise reklaamipauside ajal ja loobus sellest - üsna ladusalt liikunud ja peaaegu kolme tunni sisse mahtunud tseremoonia.

Muus osas tuleb tõdeda, et üldiselt eeskujulikust filmiaastast jätab akadeemia valitud paremik üsna näotu ja isikupäratu mulje. Lisaks "Rohelisele raamatule" pälvisid teenimatult palju tähelepanu ajalooga manipuleeriv ning äärmiselt kerglane "Bohemian Rhapsody", sama materjali neljandat korda käiav pisarakiskuja "Täht on sündinud", poliitiline kirvetöö "Asepresident" ning vaatamata kogu oma tähendusrikkusele mustanahaliste esindatuses sisult silmapaistmatu Marveli märul "Must panter".

Isegi parima animatsiooni kategoorias eelistati detailiküllase kunstiteose "Koerte saar" asemel koomiksikaanoniga vaimukalt, ent siiski tuttavates piirides mängivat "Ämblikmeest", dokumentaaližanris aga hiilgavale klassi- ja rassiportreele "Minding the Gap" kaasahaaravat, ent vormikeskset "Eirates gravitatsiooni". Ei, need pole halvad filmid, aga mahuvad pigem turvalise keskmiku, kui aastate pärast meenutamist väärt teetähiste sekka.

Nagu tavaks saanud, jagasid need filmid, mil tõesti soovi meediumi võimalusi julgelt ja ambitsioonikalt kasutada ning arendada, maid parima võõrfilmi kategoorias. Teenitult juba teist korda parima lavastajana tunnustatud Cuaroni "Roma" võidutses Pawel Pawlikowski hiilgava "Külma sõja" ning Hirokazu Kore-eda liigutava "Poevaraste" ees.

Õhtu meeldejäävaimaid hetki kuuluski Cuaronile, kes ütles preemiat vastu võttes, et kasvas samuti võõrkeelseid filme vaadates – ning tõi näideteks "Lõuad" ja "Ristiisa". Tema võit tähendab aga, et müüri ehitamise ja immigrantide demoniseerimise ajal on viimasest kuuest aastast viiel tunnustatud "kolme sõbrana" – los tres amigos – tuntud Mehhiko juurtega triot Alejandro Gonzalez Inarritut, Guillermo del Torot ning Cuaroni.

Kerge on ununema, et ehkki Oscareid kui pikale veniva auhinnahooaja lõppakordi käsitletakse kogu filmiaasta krooni ning lõppkokkuvõttena, on tegemist siiski ennekõike viisiga Ameerika tööstuse toodangut kilbile tõsta. Filmimaailma värskeimad tuuled puhuvad aga jätkuvalt sealt, kuhu vaadata taipamise või julgemisega akadeemia raskustes on.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: ERR raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: