Hollandlanna kavandab dokumentaalfilmi Hiiu meremehe ja Soome neiude kirjavahetusest

Hollandi multimeediakunstnik Saskia Boddeke on lummatud hiiu meremehe ja soome neiude romantilisest kirjavahetusest ning kavatseb sellest dokumentaalfilmi teha. Lennusadamas avatav hollandi näitus "Seks ja meri" sisaldab meremuuseumi dokumentide kogust pärit esimese ilmasõja aegseid soome neiude kirju, mis on saadetud hiiu meremehele Markusele.

Hollandlanna Saskia Boddeke näitus "Seks ja meri" on käinud viies riigis, kuid Eestis lisandus sellele rosin: meremuuseumi dokumentide kogust on säilinud meremees Markusele adresseeritud kirjad ligi paarikümnelt Soome neiult. Näitusel on näha nii originaalid kui ka koopiad, mida külastajad võivad mitmes keeles lugeda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kõige romantilisem suhe oli Markusel Mariaga ja pärast seda, kui mõlemad olid juba abiellunud.

"Maria oli Markusesse tõeliselt armunud. Ta oli neist tüdrukutest kõige helgem. Seda on kirjadest näha. Pärast seda, kui ta oli abiellunud ja lahutanud, läks ta Venemaale ja igatses Markuse järele. Ta kirjutas talle ja Markus läks salaja Peterburi tema juurde," kirjeldas Boddeke.

Saskia Boddeke on kirjade lummuses. Need on kirjutatud Esimese maailmasõja teisel sügisel, kui külad olid meestest tühjad. Tüdrukud kirjutasid ühele mehele ning jätkasid isegi pärast seda, kui teada said, et Markus kirjutab paljudele.

"Neist kirjadest kisendab selle aja sõjaäng, üksindus. Külades on ainult naised, kes ootavad. Kõik mehed on läinud. Kõik need naised jagavad sama meest. Alguses nad ei saanud aru, kuid siis said teada ja nad kirjutasid Markusele ikka.
Nad loodavad, et ta tuleb tagasi," rääkis Boddeke.

Kunstnik ütles, et kirjadest on tunda sõjaaja naiste meeleheidet ning ta on otsustanud teha Markuse ja tema kirjasõbrannade loost dokumentaalfilmi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: