Keelesäuts. Vastupidav külastus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Sutton Images/Audi China

Lugu sellest, kuidas pole tingimata vaja tähtedega liialdada.

Keskmine intensiivravi kestvus oli üheksa päeva.

Veekeskuse külastuskorra kestvus on kaks tundi.

Rasedus-sünnituspuhkuse kestvus on 140 päeva.

Äge seljavalu tähendab, et valu kestvus on olnud alla kuue nädala.

 

Kõigis etteloetud lausetes on sama viga. Loodetavasti juba aimate – kui miski kestab, käib selle kohta nimisõna kestus. Millegipärast armastatakse sinna vahele lisada v-täht: kestvus. Nii saab tähenduseks aga juba 'vastupidavus', mitte enam vältus, aegpikkus. Enamikul juhtudel mõeldakse aga viimast. Toon veel paar näidet, kus mõeldakse vältust, mitte vastupidavust ja tuleb kasutada sõna kestus: kasside jooksuaja kestus, ratsamatka kestus.

Sarnassõnadel on raske vahet teha ka seepärast, et paljudes olukordades on sõnatüvi sama: kui nimisõnade kestvus ja kestus vahel on tähenduserinevus, mida ei tohi eirata, langeb sõnavorm tegusõnas kokku: pole vahet, kas kestab ehk vältab või kestab ehk peab vastu. Siis saab täpsemast tähendusest aimu kaasteksti järgi: lauses kasside jooksuaeg kestab nädalaid tähendab kestma vältust, telefoni aku kestvus on kolm päeva tähendab, et aku peab vastu kolm päeva. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: