Kirjanduspreemia nominent Berit Kaschan: müüt ei ole lihtsalt lugu, vaid ühiskonna hoiakute kandja

14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus artikliauhinna kategooria üks nominente on Berit Kaschan artikliga "Kutset tantsule on kuuldud. Maaema ja Zemes māte ilmumisi eesti ja läti kirjanduses", mis ilmus 2018. aasta septembrikuu Loomingus.

"Kõige otsesemalt sündis see artikkel tänu Loomingu toimetajale Toomas Haugile, kes millalgi möödunud aasta kevadel, kui ta hakkas kokku panema Loomingu Läti-teemalist numbrit, küsis, kas mul oleks ka midagi selle numbri tarvis pakkuda," rääkis Kaschan.

"Ma olin küll Läti kirjandust suure innuga uurinud, aga sellest oli juba aastaid möödas, aga see oli see impulss, mille tulemusena see artikkel – mis on ühtlasi minu esimene kirjandusteaduslik artikkel – sündis," lisas ta.

Kaschan selgitas, et kõige üldisemalt räägib see mosaiigi moodi väike uurimustöö müüdi rollist meie hoiakute ja mõtteprotsesside suunajana.

"Müüt ei ole lihtsalt lugu, müüt on ühiskonna või väiksema inimgrupi hoiakute kandja. Ta on mõttemudel. Ta on mingisuguste mustrite suunaja. Muidugi on inimestel isiklikud müüdid ehk lood, hoiakud või hoiakute kogumid, mida nad enda kohta omavad ja vastavalt sellele oma otsuseid teevad. Kultuuris toimub see protsess samamoodi laiemal tasandil ja alati inimkonnaga koos käinud", selgitas ta.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: