Kristjan Randalu kontserdid toovad kevade lähemale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kristjan Randalu.
Kristjan Randalu. Autor/allikas: ELMO RIIG/SAKALA/SCANPIX

Saabunud kevadkuu toob džässipianist Kristjan Randalule esinemistest ja reisidest rohke tööperioodi. Ta mängib kokku 11 kontserdil erinevate ansamblitega kuues riigis – Norras, Rumeenias, Soomes, Saksamaal, Suurbritannias ja Kanadas.

Norrast alustades mängis Kristjan Randalu kõigepealt 1. märtsil Trygve Seimi kvartetis Fredrikstadi talvefestivalil (Vinterjazzfestivalen, 28. II kuni 3. III). Kiiresti tuntuks saanud festival tähistas oma viiendat aastapäeva. Ettekandele toodi Trygve Seimi "Helsinki Songs", mis on ilmunud läinud sügisel ECM Recordsi plaadina, mängijad samad, mis nüüd kontsertidel: Trygve Seim heliloojana tenor- ja sopransaksofonil, Kristjan Randalu klaveril, Mats Eilertsen bassil, Markku Ounaskari trummidel. Norras esineti sama kavaga veel 2. märtsil Kongsvirgenis Virgeni kirikus. See kvartett on tore Põhjamaade nelja maa tippmuusikute kooslus.

Trygve Seimi kvartett andis järgmise kontserdi sama kavaga 8. märtsil festivalil "Jazz in Church" (7.–10. III) Rumeenias Bukarestis, kuhu nende maade muusikud väga harva satuvad. Kontserdipaik oli Biserica Luterană. Juba järgmisel päeval mängis kvartett Soomes Turu džässifestivalil (6.–10. III) teater-galeriis Logomo, ja siin olid nad kaastegevad suurel juubelifestivalil, mis märkis Turu jazzipidustuste 50. aastapäeva.

11. ja 12. märtsil põikas Kristjan Randalu oma noorpõlvemaile Saksamaal, kus koos kauaaegse partneri trummari Bodek Jankega (Grupa Janke Randalu) tehti kaks duokontserti. Need toimusid Kölni kuulsas jazziklubis Loft ning Pullachi Bürgerhausis sarjas "Jazz & More".

Trygve Seimi kvartetis mängis Randalu sel kuul veel, ja nüüd oli neil 14. märtsil kontsert Ühendkuningriigis Southamptonis Turner Simsi kontserdihallis. Ja lõpuks ollakse tagasi Oslos 17. märtsi džässipühapäeval Cosmopolite'i laval Kongshaug Festivalenil nelja maineka norra ansambli kõrval selle õhtu avaesinejana.

Märtsikuu viimased kontserdid mängib Kristjan Randalu Kanadas, juba uuel kevadel: kolm kontserti 21.–23. märtsil. Ta esitleb nendel oma uut, läinud aastal debüüdina ECM Recordsi firmamärgi all ilmunud albumit "Absence", kus ta mängib koos USA tuntud kitarristi Ben Monderi ning soome trummari Markku Ounaskariga. Õhtu 21. märtsil toimub Montréali keskuses Espace Oliver Jones. Huvitav, et selle džässikeskuse tegevuses on enimnähtavad pianistid, ja eelisolukorras just naispianistid, kellele korraldatakse ka õpituba. 22. märtsi kontserdi paigaks valiti Hamiltoni vana tööstushoone, puuvillavabrikusse kohandatud suur saal. Oma partneriks on Randalu kutsunud erikülalisena Kanada saksofonisti Mike Murley. 23. märtsi õhtu leiab aset Torontos, Galeriis nr 345, ka siin erikülalisega, kelleks on Toronto Sümfooniaorkestris mängiv noor tšellist Winona Zelenka. Randalu kutsujaks ja tema kontsertide korraldajaks Kanadas on hiljaaegu asutatud Estonian Culture Club. Kõik kolm kontserti kuuluvad ürituse Estonian Music Week kavasse.

Uus plaat "Absence" on Randalu esimene plaat firmale ECM, ja esimene jazziplaat Eestist seal üldse, mille valis Münchenis resideeriva firma kunstiline juht ja omanik Manfred Eicher.

"Rahvusvaheliselt hinnatuim eesti jazzmuusik on pianist ja helilooja Kristjan Randalu, kelle mitmekülgne ja avarapilguline muusikaline pale on väljundi leidnud arvukates koostöödes erinevate maade muusikute, ansamblite ja orkestritega. Randalu partnerite hulka kuuluvad mitmed jazzimaailma suunanäitajad – saksofonist Dave Liebman, trummar Ari Hoenig, kitarristid Nguyên Lê ja Ben Monder, dirigent Kristjan Järvi ja tema Absolute Ensemble, samuti tuneesia udi-virtuoos ja -laulja Dhafer Youssef. Randalu esineb rohkem kui viimased kümme aastat aktiivselt maailma olulisematel kontserdilavadel ja festivalidel ning tema muusikat on võimalik kuulata enam kui 40 helikandjal."

Aprillikuu algul mängib Kristjan Randalu taas New Yorki kreeklase, bassist Petros Klampanise trios, kontserdid Saksamaal ja Šveitsis. Ja siis läheb taas põnevaks, kui Kristjan Randalu ja Bodek Janke sõidavad neljaks kontserdiks Venemaale Bodek Janke kavaga "Song".

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: