Keelesäuts. Lülitame päevakorda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing

Üks kujundliku keele allikaid on tuua üldkeelde sõnu teistest, kitsamatest valdkondadest. Mõnikord mõjub värskelt, kui kasutada sõna lülitama (tähendus 'vooluahelat sulgema või avama; mehhanismi käivitama või seiskama', ka ülekantud tähenduses). Miks mitte vahel hoopis mõnda abstraktset asja ka käivitada (tähendus 'käima panema, näiteks mootorit').

Nojah, see mõjub värskelt ainult mõnel üksikul korral. Enamasti on lugeja-kuulaja neist lülitustest ja käivitamistest väsinud. Parem on kasutada neutraalsemaid sõnu, näiteks lauses Lülitame hospiitsiteenuse tervishoiuteenuste loetellu* mõjub vähem loosunglikult, kui hospiitsiteenus tervishoiuteenuste nimekirja lisada.

Võtame ka ühe käivitamise ette. Kuidas tundub lause Finnair käivitab talvehooajal uue lennuliini Helsingist Jaapanisse Sapporosse*? Lennukis on mootorid, mida tõesti käivitatakse, aga lennuliini puhul võiks viide tehnikale ära jääda ja lause tuleks üldse ümber sõnastada, jättes sisu samaks: Finnair hakkab talvel lendama Helsingist Jaapanisse Sapporosse.

 

* Näited Postimehe mustast materjalist. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: