Ain Mäeots taaselustab lavastuses "Needid ja suhkruvatt" 1987. aasta Võru mässu

Foto: facebook.com/MuududNaer

Ain Mäeots taaselustab oma uues lavastuses "Needid ja suhkruvatt" Võru linnas 1987. aasta sügisel toimunud mässu, kus tuhatkond inimest oli tänavatel ning rahva seas liikus käest kätte sinimustvalge lipp. Tegemist on haarava tükiga, kus punkarite mässumeelsest ideest sünnib ajalugu.

Punt igavlevaid punkareid otsustab Ain Saare eestvedamisel korda teha linnakalmistul asuvad Vabadussõjas langenute hauad ning korraldada mälestusmiitingu. Sündmused võtavad asjaosalistele endilegi ootamatu pöörde. "Kalmistule kogunes sellel õhtul, oktoobri õhul tuhandeid inimesi, läbi miilitsaaheliku murti, kalmistu oli kinni pandud, kogu linn oli kinni pandud, kedagi sisse ei lastud," kirjeldas Mäeots "Aktuaalsele kaamerale".

Ain Saare eestvedamisel kasvas mälestusmiitingust välja Vaba-Sõltumatu Noorte Kolonn nr 1, mis korraldas mitmeid miitinguid ja massidemonstratsioone. Saare eestvõtmisel heisati sinimustvalge Eesti rahvuslipp mitmel korral Suure Munamäe tornis. "Kindlasti on ta juht, kindlasti on tal kindel visioon ja ta otsib midagi rohkemat kui tavainimene oma elus, kindlasti oli ta midagi enamat, kui lihtsalt üks punkar," ütles Ain Saare osatäitja Markus Dvinjaninov.

Näidendi on kokku kirjutanud Ott Kilusk kogutud memuaaride põhjal. Lavastaja rõhutab, et tükiga ei pretendeerita ajaloolisele tõele. "Need olid väga emotsionaalsed sündmused ja seda tunnet, mis tol hetkel võis olla, ja kogu see taust, mis elu tol ajal elati, meil on foto- ja videomaterjale, sadu pilte, mida selles tükis ka näeb. See on läbi erinevate inimeste vaatepunktide," lausus Mäeots.

"Needid ja suhkruvatt" esietendus toimub Võrus sellele neljapäeval. Tükki saab näha kuni 7. aprillini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: