ERM-i teatrilavale jõuab lavastus Jaan Tõnissoni noorpõlvest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Üksi lehekuu põues" Autor/allikas: Pressimaterjal

Laupäeval, 20. aprillil esietendub Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis Karl Sakritsa lavastuses Loone Otsa mononäidend "Üksi lehekuu põues", mis räägib Eesti riigimehe Jaan Tõnissoni elust, tehes sissevaate nii tema poliitilistesse kui ka filosoofilis-usulistesse vaadetesse, näidates ka suure riigimehe inimlikku külge.

Jaan Tõnisson oli Eesti poliitik ja riigimees, kelle tegevus Eesti Vabariigi juhtimisel on jätnud meie ajalukku olulise jälje. Samas oli tegemist tavalise inimesega, kelles lisaks aatelisusele ja patriotismile lõid aeg-ajalt välja ka kired ja emotsioonid. Näidendi keskseks looks on Tõnissoni ja Anton Hanseni vaheline tüliõun, mille põhjustas salapärane preili Lõhmus, kellele mõlemad härrasmehed muljet püüavad avaldada.

Noore Jaan Tõnissonina astub laval üles näitleja Mihkel Tikerpalu. Lavastuse kunstnik on Ele Krusell, helikunstnik Villem Rootalu, video- ja valguskunstnik Rommi Ruttas. Lavastus "Üksi lehekuu põues" on pühendatud Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevale.

"Usun, et tulevikku vaatamiseks peab minevikku tundma või vähemalt selles orienteeruma. Vahel tasub aga mõnda ajaloolisse seika pisut sügavamale sukelduda, et avastada välja kujunenud müütide tagant midagi rohkemat," rääkis lavastaja Karl Sakrits. "Kõik eestlased ju teavad, kes on Jaan Tõnisson - riigimees ja Postimehe peatoimetaja, rahvusliku ärkamise juhtfiguure. Enne "Üksi lehekuu põues" näidendiga kokku puutumist teadsin ma Jaan Tõnissonist paraku siiski umbes täpselt nii palju kui eelmainitud kõik eestlased. Ta oli üks kauge kuju minevikust, üks Eesti sümbol. Lavastusprotsessi käigus sai Tõnissonist aga minu jaoks inimene. Küll erakordne inimene, aga ikkagi inimene."

Sakritsa sõnul on üks asi, mille publik võiks saalist lahkudes kaasa võtta, just mõte, et me kõik oleme inimesed. "Et teinekord Tammsaare pargist läbi jalutades tekiks suule muie, kui meenub kuis Hansen ja Tõnisson ühe naise armastuse nimel vägikaigast vedasid," lisas ta. 

Lavastust korraldab 2018. aasta maikuus loodud mittetulundusühing TikerKultuur.

Etendused toimuvad 20., 22.aprillil ja 12.mail Tartus Eesti Rahva Muuseumis, 28.mail Viljandis Ugala teatris ning 30.mail ja 16.juunil NUKU teatri ovaalsaalis.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: