Eesti pensionäri vioola jõudis USA leiutajate konkursi finaali

Eesti pensionär Gabriel Passov leiutas vioola, mis suudab mängida akorde. Asjatundjate sõnul on tegu revolutsioonilise pilliga ning tänavu märtsis jõudis aastaid maailmas läbimurret üritanud 73-aastane Passov USA-s pillileiutajate konkursi finaali, edastab kolmapäevane ETV saade "Pealtnägija".

Gabriel Passovi mänedžer, samuti leiutaja Leo Siemann avaldas arvamust, et Eestis on palju bände, kes võiks selle pilli kuulsaks mängida, näiteks Trad! Attack, Curly Strings ja Metsatöll. "Ma arvan, et ta on pigem selline folkpill, vähemasti minu jaoks. Ja ma arvan, et need bändid võiks selle üles võtta ja suurde ilma viia."

Et Passovi leiutise näol pole tegemist lihtsalt naljaka vidinaga, vaid see on revolutsioon sajanditepikkuses viiuliajaloos, tunnistas ka Eesti esiviiuldaja Tiit Kikas, kui "Pealtnägija" Passovi vioolast esimest korda 2012. aastal loo tegi.

Tänavu kevadel esitas südikas vanahärra oma kandidatuuri Ameerika Ühendriikides Atlantas toimuvale mainekale pillileiutajate konkursile ja jõudis finaali välja.

Passovi tulemus on seda märkimisväärsem, et erinevate elektrooniliste pillide, nagu taskukitarri, õhutrummide ja akrobaatilise ksülofoni kõrval oli tema vioola sisuliselt ainus klassikaline pill. Saalist jälgisid kontserti Ameerika muusikatööstuse tippagendid, mistõttu loodavad leiutaja ja tema mänedžer Leo Siemann, et ühel päeval vallutab Passovi vioola maailma nagu Paiste trummitaldrikud või Estonia tiibklaver.

"Mina tahaksin jõuda selleni, et muusikud, vioolamängijad hakkaks kasutama seda pilli. Ta saab seda pilli mängida, minna selle pilliga orkestriproovi ja mängida seal oma vioolat nii, nagu on kirjutanud Beethoven. Samas pärast seda kontserti ta võib sellesama pilliga minna restorani ja mängida seal saateks mingile džässansamblile või folkansamblile. Minu soov on see, et see pill muutuks tavapilliks," ütles leiutaja ise.

Lisaks näeb kolmapäevases "Pealtnägijas" põhjalikku lugu Hubert Hirve ja Pavel Gammeri kuritegeliku ühenduse protsessist. Samuti jõuab eetrisse emotsionaalne reportaaž rasket ja pöördumatut haigust põdenud Jane Paberiti reisist Šveitsi, kus 47-aastane nelja lapse ema võttis endalt abistatud suitsiidiga elu eelmisel neljapäeval. "Pealtnägija" algab ETV-s kolmapäeval kell 20.05.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: