Arvustus. Tallide tegelik elu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tori hobused, arhiivifoto.
Tori hobused, arhiivifoto. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Uus raamat

Kerly Luige

"Vahvate hobuste aasta"

Pildid Reet Rea Smyth

Tammerraamat

109 lk.

 

Tavaliselt seda ei tee, aga nüüd juhtus küll, et kõigepealt tuli vahtida pilte.

Päris pikalt.

Ja püüda mõistatada, kuidas need tehtud on. Nimelt on need siin nii elutruud, et kahtlusta ebatõelust. No et võeti mingi foto ja värviti iluiluks üle. Niimoodi tehakse ja mõni hudo isegi ei häbene, et ta tegelikult joonistada ei oska, veel vähem välja mõelda, kuidas keskid pildi peal paigutuvad.

Aga see pildistik siin on nii äge, et tuli minna nurga taha, kõrvad lonti lasta ja oma alatuid mõttekesi häbeneda. Need on võluvad, jäävad pähe, pole vaja unenägusid, et lasta neid lihtviisiliselt ennast imelise ja leplikult arusaamatu võluga suvalisel hetkel väheke kummitada. Võrdleks ega häbeneks hetkekski sellise mõistatusliku maaliga nagu "Nighthawks", kus ei ole ju õieti midagi, lihtsalt paar öö peale jäänut võtavad einelauas tassikest. Kõik. Ei midagi. Aga jääd vahtima. Jääb pähe.

Siin võib kah küsida, et no mis nii väga. Kass kargab õhku ja hiireviule käpaga: meie talli hiir, tõmba pilve, nokk! Ja jääd vahtima. Ja hakkab ilmuma.

Jahahah, asjast nüüd kah.

Et tegu on sihukese elulise suhtedraamaga, mida palun mitte mingil juhul võtta halvustuse vaid, vastupidi, kiitusena. Igaüks on võimeline välja sonima hingekarje isamaast või vastamata armastusest või mõistmata headest kavatsustest, kuidas päästa maailm. Kirjutada lugu, kuhu segatud ema- ja lihtarmastus, rahamured, au ja kuulsus, ammune vimm ja nii, et eelmainitud igaüks sellest aru saab, see nõuab juba ajusid. Võtke põlastada Barbara Cartlandi, aga ta oli kindlasti tark naisterahvas.

Keda kindlasti Kerly Luige ka on. Mis siin ikka. Jõuab ilma varss ja õpib seda va tallielu tundma. Kus hobused panevad paika ülbiku. Selgitavad kassile, et NEIL ei ole käesoleva hiire vastu midagi ja sellepärast mingu kass ning käitugu eelkirjeldatud pildile vastavalt. Peetakse võistlusi. Esinetakse telepurgis. Muidu igapäevaseid muhedusi, olgu need siis kurvad või rõõmsad. Ning ongi ilus raamat koos. Ei saagi ebailus raamat olla, sest hobusest ilusamaid loomi maailmas palju ei ole. Kui üldse. Hobune on juba selles klassis koos kassiga, et ega sa aru saa, miks, aga käsi tõuseb silitama. Jah, hobusel on ju nii, et isegi pabul lõhnab aromaatselt, higi samamoodi.

Nii et võtke endale paar tunnikest ja jätke meelde head lugu ühes ilusa pildiga, mis siin muud. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: