Tartu Mänguasjamuuseumisse jõudis Soomest haruldane nukk

Tartu Mänguasjamuuseumisse jõudis Soomest pea saja-aastane suur segamassist nukk, kes kannab stiliseeritud Eesti rahvarõivaid. Nukk on üldiselt heas seisukorras, kuid on näha, et temaga on tublisti mängitud, millest annavad märku nii mõnedki kriimud kui ka plaasterdatud jalg.

Nuku annetas Suomenlinna mänguasjamuuseumile möödunud aastal Suna Ikävalko. Nukk oli kuulunud tema ema Gölnur Ikävalkole, kes oli päritolult Soome tatarlane, sellega on seletatav ka nuku tataripärane nimi Ölkän. Nuku kinkisid tüdrukule 1933. aastal tema vanemad, kes käisid Eestis sugulaste pulmas ja otsustasid oma tollal 3-aastasele lapsele mänguasja kingiks osta. Ölkän ja Gölnur elasid kogu oma pika koosveedetud elu Helsingis.

Suomenlinna mänguasjamuuseumi omanik Petra Tandefelt otsustas Ölkäni Tartu Mänguasjamuuseumile anda just nuku Eesti päritolu tõttu. "Ma olen õnnelik, et nukk saab tagasi sinna, kust ta pärit on," kinnitas Tandefelt. "Olen alati arvanud, et igale asjale tuleb leida just talle sobiv koht. Minu muuseumis oleks see nukk lihtsalt üks paljude seas, aga Tartus saab külastajatele rääkida tema lugu."

Nukul, mida peagi saab näha Tartu Mänguasjamuuseumi püsiekspositsioonis, ei ole küll päritolule vihjavaid templeid kehal või dokumente kaasas, kuid oletatavalt on ta valminud mõnes ennesõjaaegses Tallinna nukutööstuses.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: