Kuraator: Gustav Klucist võib vaadelda ka kui photoshop'i idee rajajat

Foto: Läti Rahvuslik Kunstimuuseum

Kumu kunstimuuseumis on kuni 25. augustini avatud vene avangardismi ja konstruktivismi ühe tuntuima kunstniku Gustav Klucise isikunäitus. See on tema esimene isikunäitus Eestis, mis kajastab loomingulist arengut, töövõtteid ning teoreetilisi seisukohti.

Näitusel eksponeeritakse töid alates varastest konstruktivistlikest eksperimentidest elu lõpuni. Muuhulgas näidatakse tema kuulsaid poliitplakateid ning ainulaadset Klucise autorijooniste põhjal rekonstrueeritud kolmemõõtmelist objekti. Teda võib pidada fotomontaaži pioneeriks, samuti on suur tema mõju kaasaegsele graafilisele disainile: Klucis taipas varakult massikommunikatsiooni põhimõtteid ning mehhanisme ning arendas välja visuaalselt mõjuva agitprop'i.

"Alates 60. aastatest praktiliselt kogu eelmise sajandi disain sai alguse konstruktivismist. Ja ka praegune graafiline disain ja tarbekunst kasutab mingeid konstruktivismi printsiipe ning sellest aspektist on Klucise töö väga oluline," selgitas "Aktuaalsele kaamerale" kuraator (Läti Rahvuslik Kunstimuuseum) Iveta Derkusova.

"Klucis oli väga sisse võetud kinokunstist ja teadlikult kasutas paberil monteerides kinomontaaži võtteid," jätkas ta. "Me võime vaadata Klucist ka kui photoshop'i idee rajajat, ehkki tal polnud kasutada seda programmi, kuid ta tegi seda suure kunstilise ja tehnilise meisterlikkusega käsitsi."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: