Rannarootsi muuseum näitab avatavas Rannaaidas eestirootslaste majapidamiskraami

Foto: ERR

Haapsalus asuv Rannarootsi muuseum ehitas annetajate abiga endale lisahoone nimega Rannaait, kus hakatakse eksponeerima eestirootslaste majapidamises kasutatud esemeid. Rannaait avatakse 27. aprillil, kuid "Aktuaalne kaamera" pääses seda juba varem uudistama.

Rannarootsi muuseumi näitusemaja kõrval asuv rannaait koosneb kahest osast. Hoone ühes otsas on olmeruum ja garaaž muuseumi bussile, teises otsas avatakse aga uus näitus. Teoks sai see tänu Rootsis elavatele annetajatele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Maja saime ehitada tänu Bengt Heymani ja Einar Hambergi ja Ester Hambergi toetusele. Mõlemad pered toetasid muuseumi 30 000 euroga ja ainult tänu nende toetusele on see maja ehitatud," rääkis Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm.

Uude ekspositsiooniruumi seati üles majapidamiskraam, mida eestirootslased omal ajal kasutasid. Lae alla on tõstetud Noarootsi ruup, millega käidi kunagi üle Haapsalu lahe linnas tööl.

"Siiani meie näitusepind ei võimaldanud välja panna suuremaid asju: vankreid, suuremaid põllutööriistu, siin on käsikivi, tuulamismasin, reed ja ka palju väiksemaid majapidamises kasutuses olnud esemeid," kirjeldas Kalm.

Ülo Kalm ütles, et näitust kokku pannes üllatas see, kui ratsionaalsed olid kunagised pered oma majapidamises.

"Alati leiti esemele, kui ta läkski katki, mingi uus otstarve, seda ei visatud ära. Ja imetlusväärne on muidugi meeste puidutisleri, puidutööoskused ja ühtegi asja ei ole tehtud ilma armastuseta," rääkis Kalm.

Rannaait avatakse külastajatele 27. aprillil.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: