Voronja Lätete sarja näitusel saab näha Malinite dünastia loomingut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Üks väikene laul oli rannas maas 1990 Ilmar Malin.
Üks väikene laul oli rannas maas 1990 Ilmar Malin. Autor/allikas: Ilmar Malin

Voronja galerii kureeritud kunstiprogramm "Lätted" on jõudmas 24. mail Tartusse. Tartu Kunstimaja ateljees, kus kunagi töötas Eesti esimene sürrealist Ilmar Malin, saab näha Ilmari loomingulist läbilõiget ning kümneminutilise jalutuskäigu kaugusel Väike-Tähe tänaval avanevad Lea ja Jaan Malini korternäitused.

Ilmar Malin alustas kunstiõpinguid 1948. aastal Tallinna Riiklikus Tarbekunsti Instituudis ning lõpetas 1954. aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi. Ta tegutses õppejõuna Tartu Kunstikoolis, Tallinna Kunstiülikoolis ja Tartu Ülikooli maaliosakonnas. Alates 1957. aastast kuulus ta Eesti Kunstnike Liitu. Otsene kokkupuude sürrealismiga sai alguse Rootsis, 1960ndate teisel poolel. Ilmar Malin viljeles erinevaid laade, saavutades suurimat tunnustust sürrealismis ja portreekunstis.

"Kuna näituse teema on lätted, siis toome alustuseks avalikkuse ette vanimad säilinud pildid. Nii saab vaadata kaht söejoonistust, mille Ilmar Malin tegi aastal 1942 enda korteri aknast Poe tänava nurgal. Samuti kavandit maalile "Uues kodus", kus tütar Lea vaatab Riia tänava suunas," avas Jaan Malin väljapaneku tagamaid.

Lea Malin lõpetas 1981. aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi ruumi- ja mööblikujunduse eriala. Ta on töötanud kunstiõpetajana Tartu Kunstikoolis, Tartu Lastekunstikoolis ja Tartu Rahvaülikoolis, kus ta juhendab tänase päevani akvarellistuudiot. Aastatel 2004 - 2013  juhtis ta Tartu Lastekunstikooli tegevust. Lea Malin on illustreerinud mitmeid raamatuid ning ta kasutab oma loomingus peamiselt akvarellitehnikat. Ka näitusel saab näha peamiselt Lea akvarelle.

Jaan Malin, tuntud ka kui Luulur, on 1990. aastal lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli filoloogiateaduskonna. Ta on alates 1993. aastast Eesti Kirjanike Liidu liige ja alates 2016. aastast Eest Kunstnike Liidu liige. Ta on peamiselt luulet välja andva kirjastuse LUUL algataja ja eestvedaja ning käivitanud mitmeid festivale ja kirandussündmuseid. Aastatel 2010-2018 oli ta rahvusvahelise valdkondadevahelise festivali Hullunud Tartu peakorraldaja ja alates 2017. aastast korraldab ta Tartus kodusalongide luulesarja. Lisaks on ta aastatel 2013-2017 olnud TarSlämmi algataja ja eestvedaja ning 2015. aastal toimus tema eestvõtmisel Tartus European Poetry Slam Championship. Näitusel saab näha Jaani installatsioone ja joonistusi, aga ka maali ja graafikat.

Näitused avatakse 24. mail. Kell 18 avatakse Tartu Kunstimaja ateljees number 28 (III korrus) ja korteris number 6 (IV korrus) Ilmar Malini näitus ning sealt jalutatakse kell 19 Väike-Tähe tänavale, kus avatakse Lea ja Jaan Malini korternäitus. Lea ja Jaan ütlevad oma näitusega ühtlasi head aega Tartule, kolides mõne kuu jooksul mujale.

Näitused on avatud veel 25. ja 26. mail kell 12-16. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: