Pärnusse jõuab alasti Hemingway ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hemingway kala püüdmas (1928).
Hemingway kala püüdmas (1928). Autor/allikas: akg-images/SCANPIX

Sellal, kui laulu- ja tantsupeo tuli tõttab Tallinna poole, kihutab alasti Hemingway läbi Euroopa Pärnu suunas. Ameerika maalikunstniku Waldo Peirce ülesvõtted "Vanamees ja meri" autorist, Nobeli preemia laureaadist Ernest Hemingwayst Kariibi merel kalastamas jõuavad pühapäeval, 9. juunil avatavale aktinäitusele "Mees, Naine, Vabadus".

Pärnusse jõuavad ka Peirce fotodest inspireeritud hollandi maalikunstniku Peter Diemi visioonid Hemingwayst, kelle sünnist möödub tänavu 120 aastat. Tööd toob Pärnusse Hollandis töötav eesti kunstnik Urmo Raus.

Peale selle näeb Pärnus kuni 1. septembrini teisigi haruldusi. Näiteks faksiimile koopiat eesti kunstiklassiku August Janseni maalist "Kalevite võitlus karuga", mida alates teose sünnist kuni tänaseni on vaid üks kord esitletud Janseni ja Nymani isiknäitusel Tartu Kunstimuuseumis. August Jansen maalis selle rahvusromantilise teose 1929. aastal riigikogu jaoks, ent hoidumaks teisel pool Peipsi järve elavate karude ärritamisest, ei eksponeeritud teost enne ilmasõda ei riigikogus ega pole seda nähtud Toompeal siiani. Nimelt on hiiglaslike mõõtmetega maalil kujutatud dramaatiline stseen alasti Kalevipoja, Sulevipoja ning Olevipoja võitlusest vene karuga. Sellist motiivi küll Kreutzwaldi ja Faehlmanni "Kalevipojast" ei leia, kuid legendid pole ühegi autori eraomand ning August Jansenil oli vaba voli tollaseid ja tulevasi mõtteid oma lõuendil peegeldada.

XXVI aktinäitusel "Mees, Naine, Vabadus" näeb nii uute kui ka varasemate esinejate väljapanekutel inimkeha ilu ja vaimu vastuolu tänases liberaalses maailmas. Seegi kord on väljapanekul valik uusi teoseid kodumaistelt loojatelt Jüri Arrakult, Jaan Toomikult, Kris Lemsalult, Kaupo Kikkaselt, Peeter Allikult, Mati Hiisilt,  Peeter Mustalt, Ülar Värgilt, Andrus Joonaselt, Enn Tegovalt, Aivar Kurvitsalt, Nadja Tšernobailt, Erki Kannuselt, Priit Pangsepalt, jt. ning Pärnus esmakordsetelt esinevatelt Mikelis Fišersilt Lätist, Ruta Jusionytelt Leedust, Sergei Isupovilt Venemaalt / USA-st.

Neist Kris Lemsalu ja Mikelis Fišers on hoolimata oma noorusest juba jõudnud loorberiteni isiknäitustega Veneetsia Biennaalil.

Rahvusvahelist XXVI aktinäitust "Mees, Naine, Vabadus" saab vaadata Uue Kunsti Muuseumis Pärnus alates 10. juuni hommikul kella 9-st kuni 1. septembri õhtul kella 9-ni.

Näituse avamine toimub pühapäeval, 9. juunil kell 15.00.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: