Kuusalu kirikus tähistatakse lauritsapäeva ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hugo Lepnurm
Hugo Lepnurm Autor/allikas: Jaan Rõõmus /ERR

Tänast lauritsapäeva märgitakse Kuusalu kirikus mitme üritusega, mis on pühendatud siitkandist pärit Eesti kuulsaima organisti ja oreliprofessori Hugo Lepnurme mälestusele.

Seekordse lauritsapäeva olulisem sündmus on kirikusse Hugo Lepnurme mälestuseks paigaldatava vitraažakna pühitsemine. Vitraažakna kunstnik on Andrei Lobanov.

Hakatuseks meenutas muusikateadlane Anu Kõlar professor Hugo Lepnurme elu ning loomingulist tegevust. Oli ju maestro Eesti kirikumuusika kandja okupatsiooni kümnenditel, mil kirikusuunaline tegevus oli ebasoovitav ning vahel isegi keelatud. Lepnurm toetas hoolimata kõigest seda oma tegevusega interpreedi-organistina, heliloojana, orelimängu õppejõuna, Eesti orelimuusika teoste ettekandja ja jäädvustajana, meie orelite säilimise ning restaureerimise eestvedajana.

Anu Kõlari vestlusele järgneb kell 18 kirikus jumalateenistus, mil jutlustab Tõnis Tamm Lüganuselt, orelil Hugo Lepnurme tuntuim õpilane Andres Uibo. Teenistusele järgneb ca kell 19 vitraažakna pühitsemise kontsert, kus kõrvuti Andres Uiboga esinevad teisedki muusikud, kes on olnud professor Lepnurme õpilased. Ühtlasi on see XXXIII rahvusvahelise orelifestivali lõppkontsert. Kell 21 algab Lauritsa platsil veel ka simman.

Eile algasid lauritsapäeva südmused õhtul kirikus John Adlardi "Stenbock, Yeats ja üheksakümnendad" eestikeelse raamatu esitlusega, toimus ka ansambli Heinavanker kontsert. Täna algusega kell 12 toimus Kuusalu pastoraadis 5. rahvusvaheline Eduard Ahrensi mälestusele pühendatud keelekonverents.

Ürituste korraldajateks on EELK Kuusalu Laurentsiuse kogudus, õpetaja Jaanus Jalakas, Kuusalu vald, Tormise Selts jmt. Kuusalu kiriku pühak on Laurentsius. Tol päeval aastal 1889 pandi nurgakivi ka Kuusalu kirikule. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: