Ilmus raamat Tartu Keiserliku Ülikooli esimesest rektorist George Frédéric Parrot'st ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Portree Georg Friedrich Parrotist.
Portree Georg Friedrich Parrotist. Autor/allikas: Tartu ülikool

Epi Tohvri 1072-leheküljeline monograafia on originaaluurimus Tartu keiserliku ülikooli esimesest rektorist ja ülikooli asutamisdokumendi koostajast Georges Frédéric Parrot'st.

Viies peatükis käsitletakse Parrot' eluetappe Lääne-Euroopas, Liivimaal ja St. Peterburgis ning tema mitmekülgset tegevust ajastu laiemas haridus-, teadus- ja sotsiaalpoliitilises kontekstis. Tänu Parrot' tegutsemisele avati kõrgemate haridusasutuste uksed ka maarahvale. Sel otsusel oli hindamatu väärtus eesti ja läti rahva hariduspüüdeile ning hilisemale omariikluse sünnile.

Parrot'st sai ka lähedane sõber ja usaldusisik keiser Aleksander I-le ning arukas nõuandja keiser Nikolai I-le. Tema kirjade vahendusel valitsejatele on rekonstrueeritud autentne pilt 19. sajandi esimese poole tähtsamatest sündmustest Vene impeeriumis, millest selgub, et Parrot ideed ja ettepanekud on mõjutanud keisrivõimu ning aktiivselt kaasa rääkinud haridus- ning teaduspoliitika kavandamisel.

Tartu Ülikooli kirjastuses välja antud raamat on rikkalikult illustreeritud. Kirjad tõlkis prantsuse keelest Marge Käsper, raamatu sisutoimetaja on Tõnu Tannberg. 

Raamatut esitletakse 5. septembril kell 16 Tartu Ülikool muuseumi valges saalis. Esitlusel kõnelevad raamatu autor, tõlkija ja toimetaja, loetakse ette katkendeid Parrot' kirjadest eesti ja prantsuse keeles. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: