Pärnu Linnaorkester alustab sügist Kõrvitsa ja Rannapiga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Rein Rannap Autor/allikas: Jan Vutt/ERR

Pärnu Linnaorkester avab XXVI hooaja 24. septembril Pärnu kontserdimajas. Soleerib oboemängija Riivo Kallasmaa, juhatab värske peadirigent Kaspar Mänd.

Avateosena kõlab kontserdil tänavuse juubilari Tõnu Kõrvitsa põhjamaine orkestriteos "Hümnid virmalistele". Kavas on ka Rein Rannapi oboekontsert, mis on valminud koostöös solist Riivo Kallasmaaga. 

"Mu uues oboekontserdis on tugevalt tunda tänapäeva popmuusika hõngu - nii harmoonias kui rütmides," sõnas Rannap. "Igapäevaselt tuttavad kõlad meeldivad kindlasti ka laiemale publikule, julgustades neid edaspidigi rohkem käima klassikalise muusika kontsertidel."

Helilooja ja pianist armastab piire kombata ning on aegade jooksul katsetanud klaveri erinevaid võimalusi. Tema kuulajasõbralik, heakõlaline helikeel on saanud mõjutusi erinevatest žanritest ja heliloojana on ta oskuslikult need eeskujud sulatanud.

Rannap on seekord aga klaverile selja pööranud, pühendades uue teose oboele ja tehes seade orkestrile. Eesti heliloojad on oboele kirjutanud teoseid ülivähe (Alo Põldmäe oboekontsert ja Enn Vetemaa oboekontsertiino), mistõttu on tegemist muusikaloolise sündmusega.

Solist Riivo Kallasmaa on Eesti noorema põlvkonna juhtivaid oboemängijaid, solist ja kammermuusik. Kallasmaa sõnul on esiettekandele tulev teos kirjutatud ladusas koostöös.

"Kontserdi kirjutamise idee sündis Saaremaa ooperipäevadel. Osalesin Reinu kutsel tema debüütooperi "Nurjatu saar" ettekandel. Projekti lõpuvastuvõtul tekkis mõlemapoolne arusaamine, et tuleb kirjutada oboekontsert," kirjeldas Kallasmaa teose sünnilugu. "Rannapi muusika on käesirutus levimuusikast klassika poole. Solisti ja heliloojana ühendab meid vahetu lähenemine muusikale - mõlema jaoks on oluline iga esituse kordumatus."

Lisaks Rannapile ja Kõrvitsale tuleb uue hooaja avakontserdil ettekandele üks klassikalise muusika nurgakive, Mozarti viimane ehk Jupiteri sümfoonia.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: