Helsingi omapärane kaljukirik saab 50-aastaseks

Soome kõige populaarsem arhitektuuriline vaatamisväärsus, Helsingis Töölö linnaosas asuv Templi väljaku kaljukirik saab pühapäeval 50-aastaseks. Valmides tekitas praegune armastatud reisisiht aga vägagi vastakaid arvamusi.

Kui arhitektidest vendade Timo ja Tuomo Suomalaineni kavandatud kirikut 1960. aastate teises pooles ehitama hakati, tekitas see sama vastakaid tundeid nagu maailmakuulsa Louvre'i kunstimuuseumi püramiid paar aastakümmet hiljem.

Kiriku ehitamisotsus kiideti kohalikus kirikunõukogus omal ajal heaks vaid ühehäälse enamusega ning kriitikute sõnul meenutas valmis kirik kalju sisse uuristatud kastrulit, millele oli asetatud vasest ja klaasist kaas.

Kuid aastakümnete jooksul on modernistlik kaljukirik muutunud nii armastatud reisisihiks, et Helsingi tänavatel võib kohata uitavaid välisturiste, kes oskavad inglise keeles küsida ainult teed "selle kaljuasja juurde". Ning pealinlased teavad kohe, millest jutt.

"Kirik on ühest küljest arhitektuuriliselt äärmiselt napp ning suudab samas avaldada dramaatilist mõju. Valgus langeb kaudselt ning loodus on lähedal väga intiimsel moel. Kirik annab ruumi individuaalsele emotsionaalsele kogemusele. Seda tõestavad kas või kõik need inimesed, kes iga päev kirikuga tutvumas käivad. Templi väljaku kirik suudab inimesi kuidagi väga otsesel moel kõnetada hoolimata sellest, milline on nende usk või kultuuriruum, kust nad tulevad," selgitas Aalto ülikooli vanemlektor Anni Vartola.

Eelmisel aastal külastas Templi väljaku kirikut 850 000 inimest. Kirikus on aastate jooksul käinud teiste hulgas kuninganna Elisabeth II, USA president Jimmy Carter ning Põhjamaade kuningakodade esindajad.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: