Suri Läti dirigent Mariss Jansons

Mariss Jansons
Mariss Jansons Autor/allikas: Scanpix/AFP

Laupäeval, 30. novembril suri 76-aastaselt Läti dirigent Mariss Jansons.

Jansons, kes kannatas südamehaiguse käes ning astus viimasel ajal vähe üles, suri oma kodus Peterburis, vahendas Läti rahvusringhääling LSM.

Mariss Jansons sündis Riias muusikute Arvids Jansonsi ja Iraida Jansone perre. Ta kolis vanematega Peterburi linna elama 1956. aastal, kus tema isa Leningradi filharmoonia dirigendina tööle asus.

Mariss Jansons õppis Leningradi konservatooriumis viiulit, klaverit ja dirigeerimist. 1973. aastast juhatas ta orkesterid üle maailma. 1985. aastal sai ta Leningradi filharmoonia sümfooniaorkestri peadirigendi assistendiks.

Ta on 1999. aastast Briti kuningliku muusikaakadeemia auliige ning 2001. aastast Viini lauluühingu auliige. 2006. aastal pälvis Jansons Grammy auhinna parima orkestriesituse kategoorias Baieri raadio sümfooniaorkestriga Šostakovitši 13. sümfooniaga. Jansons on korduvalt juhatanud Londoni filharmoonia ja Londoni sümfoonia orkestreid. Aastatel 2006, 2012 ja 2016 oli ta Viini uusaastakontserdi dirigent.

Jansonsil oli südamega probleeme pikki aastaid. 1996. aastal sai ta Oslos kontserdi ajal infarkti. Tänavu, pärast kuus kuud kestnud puhkust astus Jansons viimati dirigendipulti oktoobris, juhatades Baieri raadio sümfooniaorkestrit.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: