Mikk Üleoja juhatamas koori Tartu Maarja kirikus

Mikk Üleoja: tänased meeskoorid esimese laulupeo repertuaari ära ei laulaks

Tartu laulupeo avakontserdil Maarja kirikus esitati laule, mis kuulusid meeskoori repertuaari ka aastal 1869. Laulude valikut ja sobivust tänapäeva kommenteeris Klassikaraadio saates "Suvila" Mikk Üleoja, Eesti Rahvusmeeskoori peadirigent. Tema hinnangul käiks toonase repertuaari esitamine tänasetele Eesti meeskooridele üle jõu.

XII noorte laulupidu

Väliskoorid lendavad laulupeole kokku ookeanide tagant

Juubelilaulupeole saabub lisaks kodumaistele kooridele ka laulvaid külalisi välismaalt. Kõige kaugemad koorid saabuvad Tallinnasse Põhja-Ameerikast, Austraaliast ja Jaapanist. Nii mõneski neist kooridest pole ühtegi eestlasest liiget, küll aga suur huvi siinse koorimuusika vastu.

Tule tulemine

Sellelt suhtlevalt kaardilt näed saatesarja "Tule tulemine", mis jälgib laulu- ja tantsupeotule teekonda Tartust Tallinna lauluväljakule. Suur oranž tõrvik näitab kätte viimati eetris käinud saate. Väiksemate tõrvikute juurest leiad varasemad osad.
1923 laulupidu

Tummfilmist aerokaadriteni: kiika klippe EV alguse laulupidudelt

Eesti filmikroonika salvestised Eesti vabariigi algusaegadel Tallinnas peetud üldlaulupidudest viivad meid 1923., 1928. ja 1938. aastatesse. Klippidest on hästi näha, et aega on küll palju möödunud, kuid ei pidude korraldus ega rahva emotsioonid tänastest palju ei erinegi.

Heeliumõhupallide müük laulu- ja tantsupeol on Piirimäe sõnul samuti halb mõte, sest need lendavad taevasse ja kukuvad hiljem sealt alla, reostades keskkonda ja tekitades merre mikroplasti.

Ökoloogi soovitused laulu- ja tantsupeole: rohkem ökopropagandat, vähem nänni

Ökoloog Kristjan Piirimäe ütles tänavuse laulu- ja tantsupeo keskkonnaalaseid põhimõtteid kommenteerides, et need on head uudised, kuid tõi välja mitu punkti, millega tegeledes oleks võimalik üritust muuta veel keskkonnasõbralikumaks. Muu hulgas võiks laulupeo repertuaari lisada nn ökopropagandistlikke lugusid, vähendada nänni müüki ja mõelda ka laulu- ja tantsupeo hajutamisele.

soovitame: Vaata järele
Koorijuht Roman Toi 1916-2018

Roman Toi - tagasi kodus

Väliseesti koorijuht ja Kanada eestlaste kultuurielu edendaja Roman Toi elas värviküllase, sajandipikkuse Eestile elatud elu.

AJAKAVA
Värsked uudised
kuula järele
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: