Laulupeoblogi
Merilin Pärli

Merilin Pärli: laulupidu ei kuulu poliitikutele

Laulupidu on kõigi Eesti pidu, mis toimub riigikorrast ja poliitilistest valitsejatest sõltumatult. See ei kuulu politiikutele, mistõttu seda ei tohiks ka anda poliitikutele kaaperdada, leiab ERR-i toimetaja Merilin Pärli.

Laulupeo tule süütamine

Galerii ja video: Tartus süüdati laulupeotuli

Laupäeva varahommikul süütasid XXVII laulu- ja XX tantsupeo "Minu arm" kunstilised juhid koos oma õpetajate ja lähedaste kolleegidega Tartus Eesti Rahva Muuseumi juures järveveerel juubelipeo tule. See on muusikaline rituaal, kus tuli ärkava looduse rüpes koorilaulu, rahvatantsu ning südamest sosistatud soovide saatel lõkkest läidetakse.

LAULUPIDU 150
soovitame: vaata järele
Laulu ja tantsupidu. Eesti ime

Laulu- ja tantsupidu - Eesti ime

Meenutame Eesti võimsaima traditsiooni ja kultuurisündmuse kujunemislugu, kus igal eestlasel on rääkida oma tundeküllane lugu. Mälestusi laulu- ja tantsupeost jagavad Leelo Tungal, Heinz Valk, Ivo Linna, Aet Maatee, Hirvo Surva, president Kersti Kaljulaid, legendaarsete üldjuhtide lapsed ja lapselapsed Märt Agu ning Pille ja Mart Ernesaks, kuid ka mitmed teised pidulised.

Laulupeo maiustused, 1960. või 1970. aastad

Fotod: nostalgiagalerii laulupeo maiustustest

Eestis on traditsiooniliselt kujundatud laulu- ja tantsupidudeks kommikarpe ja šokolaaditahvleid. Seda tehti nii esimese Eesti Vabariigi perioodil kui ka sügaval nõukogude ajal, näiteks 1969. aastal toimunud 100. juubelipeo kommikarbid kujundas kunstnik Diana Laev.

Mikk Üleoja juhatamas koori Tartu Maarja kirikus

Mikk Üleoja: tänased meeskoorid esimese laulupeo repertuaari ära ei laulaks

Tartu laulupeo avakontserdil Maarja kirikus esitati laule, mis kuulusid meeskoori repertuaari ka aastal 1869. Laulude valikut ja sobivust tänapäeva kommenteeris Klassikaraadio saates "Suvila" Mikk Üleoja, Eesti Rahvusmeeskoori peadirigent. Tema hinnangul käiks toonase repertuaari esitamine tänasetele Eesti meeskooridele üle jõu.

XII noorte laulupidu

Väliskoorid lendavad laulupeole kokku ookeanide tagant

Juubelilaulupeole saabub lisaks kodumaistele kooridele ka laulvaid külalisi välismaalt. Kõige kaugemad koorid saabuvad Tallinnasse Põhja-Ameerikast, Austraaliast ja Jaapanist. Nii mõneski neist kooridest pole ühtegi eestlasest liiget, küll aga suur huvi siinse koorimuusika vastu.

1923 laulupidu

Tummfilmist aerokaadriteni: kiika klippe EV alguse laulupidudelt

Eesti filmikroonika salvestised Eesti vabariigi algusaegadel Tallinnas peetud üldlaulupidudest viivad meid 1923., 1928. ja 1938. aastatesse. Klippidest on hästi näha, et aega on küll palju möödunud, kuid ei pidude korraldus ega rahva emotsioonid tänastest palju ei erinegi.

Tule tulemine

Sellelt suhtlevalt kaardilt näed saatesarja "Tule tulemine", mis jälgib laulu- ja tantsupeotule teekonda Tartust Tallinna lauluväljakule. Suur oranž tõrvik näitab kätte viimati eetris käinud saate. Väiksemate tõrvikute juurest leiad varasemad osad.
Lapsed laulupeol

Hirvo Surva: laulupidu on perepidu, kus saab alkoholita hakkama

Laulu- ja tantsupeost "Minu arm" tõotab kujuneda suurimaid alkovabu kultuuriüritusi Eestis, sest kümneid tuhandeid inimesi võõrustavatel peoaladel pole alkohoolsete jookide müük lubatud. Korraldajate otsuse taga on soov luua lastesõbralik keskkond, sest üle poole peolistest on mudilased ja noored.

kuula järele
vaata järele

Värsked uudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: