Rahvusvaheline näitus aitab mõista puuet uue nurga alt

Tallinna kunstihoone.
Tallinna kunstihoone. Autor/allikas: kunstihoone.ee

Tallinna Kunstihoones avati 13. detsembril rahvusvaheline kaasaegse kunsti näitus "Sõna mõjutus: puue, suhtlus, katkestus". 13 kunstniku teosed valisid välja kuraatorid Christine Sun Kim ja Niels Van Tomme ning näitus saab teoks koostöös Õiguskantsleri Kantselei ja Brüsseli kunsti- ja meediakeskusega ARGOS.

Väljapaneku kuraatorid peavad tähtsaks murda puuetega seotud eelarvamusi ning seetõttu valisid nad näitusele puuetega kunstnike teosed, mida on eksponeeritud maailma tippgaleriides Guggenheimist Tate'ini. "Kunstnike töid uurides nägime, et need kõik puudutavad keelt ja suhtlust. Keel aitab teha puude nähtavaks ja selle kandjat kaasata, aga võib muuta selle ka nähtamatuks ja tõrjutuks," kirjeldasid Kim ja Van Tomme. 

"Kunst on vaba, ütleb põhiseadus. Kuid juurdepääs kunstile pole seda kahjuks sugugi mitte. Kuidas ikkagi tajuda Ants Laikmaa maali "Vaade Caprilt", Arvo Pärdi tintinnabulit, mõnda skulptuuri, tikandisse või videotaiesesse kätketud sõnumit, kui vastavad meeled ei tööta? Kuidas pääseda näitusele, kuhu viib kitsas trepp, kuid ainsaks liikumisvahendiks on ratastool? On liigutav, et peagi avatav näitus püüab – loodetavasti edukalt – nii mõnegi ületamatuks peetud takistuse ületada," lisas õiguskantsler Ülle Madise.

Näituse avamisel 13. detsembril kell 16 esines Noëmi Lakmaier performansiga "The Task of Containing".

Näitus jääb lahti 24. veebruarini. Sinna pääseb ligi nii liikumis-, nägemis- kui kuulmispuudega inimene. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: