Narva elanikud ei ole nõus sealse muuseumi moderniseerimisega ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kultuuriministeeriumi esindajatel ei õnnestunud Narva elanikke veenda, et moodne arhitektuur sobib Narva linnusesse. Linnuse moderniseerimise vastu on kogutud juba 750 protestiallkirja ja rahul-olematus kasvab.

Konflikti põhjuseks on arhitektuuribüroos JVR valminud ideekavand, mille järgi võiks Narva linnuse hoovi kerkida kaasaegne hoone. Jutt on olemasoleva kivisaali pikendusest, kuhu muuseum tahab teha külalistemaja, kohviku ja meenepoe.

"Selline kooslus ei ole lihtsalt kohane, see ei sobi siia - selle üle võib vaielda ja öelda, et see on minu isiklik arvamus ja võib leida veel sada inimest, kes ütlevad vastupidi," ütles Narva linnavolinik Ants Kutti, et selles olukorras tehti fundamentaalne viga, kuna ei küsitud kohalike inimeste ega võimude käest sisuliselt nende arvamust.

Narva üldsust rahustama tulnud kultuuriministeeriumi esindajad kinnitasid, et inimestel on õigus kaasa rääkida, kuid otsustama ajaloolise pärandi säilitamise ja arhitektuuriteemade üle, peaksid ikkagi spetsialistid.

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie leidis, et see ei tähenda, et Narva elanikud rahvahääletuse korras peaksid või saaksid otsustada selle üle, milliseid restaureerimistöid või lisandusi tehakse Narva kindluses. "Veneetsia harta ütleb, et kui tuleb lisada midagi, siis tuleb seda teha kaasaegsel moel ehk igasugune koopiavalmistamine või ajaloo võltsimine ei ole tänasel päeval enam aktsepteeritav."

Narva muuseum vaatamata konfliktile rekonstrueerimisest loobuda ei kavatse. Sellega loodetakse suurendada teenuste hulka ja võtta kasutusele seni tühjalt seisnud linnuse ala.

Muuseumi plaanidega rahulolematud elanikud lubavad allkirjade kogumist jätkata ja otsida abi euroopa muinsuskaitsjatelt.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: