Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

AFEKTil tuleb ettekandele 16 uudisteost

{{1508479620000 | amCalendar}}
Foto: pressimaterjal

Tänavusel nüüdismuusikafestivalil AFEKT tuleb ettekandele 16 uudisteost, sealhulgas inglise elava klassiku Michael Finnissy "Opera of the Nobility".

Eesti heliloojate maailma esiettekanded festivalil on Helena Tulve "Öise mere rännak", Elis Vesiku "Kadumispunkt nägemisväljal" ning Marianna Liigi, Age Veeroosi, Mart Siimeri teosed.

"Me toome maailma kõige uuema muusika koos tuntumate muusikutega eestlastele koju kätte. Täna ei oska keegi kindlalt väita, kes neist heliloojatest võib tulevikus olla maailmas enim mängitud, nii nagu seda praegu on Arvo Pärt, kelle varane looming on samuti modernistlikust helikeelest lähtuv," rääkis festivali Afekt algataja ja kunstiline juht Monika Mattiesen.

Tänavuse festivali pärliks on tema sõnul festivali lõppkontsert, kus Saksamaa interpreetidest koosnev Trio Accanto kannab ette Michael Finnissy ning Helena Tulve kõige värskemad heliteosed.

Avakontserdil Estonia kontserdisaalis esineb ERSO Šveitsi dirigendi Baldur Brönnimanni dirigeerimisel.

Lisaks tõstis Mattiesen esile Erkki-Sven Tüüri autoriõhtut "Spectrumid", mille kannavad Tartu Pauluse kirikus ette Eesti noorema generatsiooni silmapaistvamaid organiste Ulla Krigul ja eesti staažikaim nüüdismuusika ansambel YXUS.

Teatraalse kavaga astub Tallinnas Vabal Laval üles multitalent Sirje Viise, New Yorgis sündinud ja Berliinis resideeriv Eesti juurtega laulja ja visuaal- ning performance-kunstnik.

Monika Mattieseni sõnul on festivalil ettekandele tuleva muusika loomuses katsetuslikkus, piiride ülesus ja orgaaniline kokkupuude teiste kunstižanridega.

"Oleme sel aastal festivali keskseteks kontserdipaikadeks valinud Tartus Genialistide klubi ja Tartu Aparaaditehase ning Tallinnas Telliskivi loomelinnaku, mis on sobivad keskkonnad kontseptualistlikule- ja eksperimentaalmuusikale,“ selgitas ta.

XVI rahvusvahelise nüüdismuusika festival AFEKT toimub Tartus ja Tallinnas 27. oktoobrist 1. novembrini. Tegemist on jätkuga Tartus 14 aastat toimunud Eesti heliloojate festivalile, AFEKTi nime all toimub festival teist korda.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: