Sõpruses alustab Karlo Fungi kureeritud autorikino sari "Piiririkkujad" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Krzysztof Kieslowski
Krzysztof Kieslowski "Lühifilm tapmisest" Autor/allikas: Kaader filmist

Sellest aastast alustab kino Sõpruse autorikino sari uue alapealkirjaga
"Piiririkkujad". Sarja uueks kuraatoriks on filmispetsialist ja kriitik Karlo Funk ning avafilmiks on režissöör Krzysztof Kieslowski "Lühifilm tapmisest".

"Autorikino on päritolult ja vormilt väljakutse sellele, mida kinos on harjutud vaatama. Kuigi prantslased kujundasid sellest liikumise, on otsingulisus omane ka varastele filmidele ja tärkavatele kinematograafiatele. Seetõttu on ka käesolevas autorikino programmis mitmete Aasia riikide režissööre, kes 90ndatel aitasid oma maa Euroopa vaataja jaoks kaardistada, või võtsid varasemaga võrreldes teise suuna,” selgitas kuraator oma valikuid aastal 2018.

"Kui asetada romantilisse loo keskmesse kaks meest, on see filmi ajaloos enamasti tekitanud küsimusi, nagu ka religioossete teemade vaba käsitlemine,” ütles Karlo Funk.

Autorikino programm vaatleb sel korral erinevaid piiriületamise katseid, ent ei jäta kõrvale ka filmiklassikat. Lõplikku programmi pääsevad 12 filmi pikemast nimekirjast, Esimene neist on 9. jaanuaril linastuv "Lühifilm tapmisest".

1989. aastal Poola televisioon välja telesarja, mis oli inspireeritud kümnest käsust. Kahest episoodist valmisid ka kinolevi jaoks mõeldud pikemad versioonid. "Lühifilm tapmisest" seob lakoonilises pildikeeles kolme tegelase lood. Külast pärit Jacek, taksojuht ja äsja viimase eksami sooritanud advokaat puutuvad juhuslikult kokku ühe päeva jooksul. Aasta hiljem on üks neist surnud. Kaks ülejäänut peavad kumbki väga erineval viisil toime tulema fataalse teo tagajärgedega.

Krzysztof Kieslowski "Lühifilm tappmisest" linastub 9. jaanuaril kell 21.00, seansi juhatab sisse programmi kuraator Karlo Funk.

Filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega ja tegemist on igakuise sarjaga.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: