Eesti vanim orel on taas nagu uus

Foto: ERR

Poolteist aastat remondis olnud Eesti vanim orel Kihelkonna kirikus teeb taas samat häält nagu oma noorusaastatel sajandeid tagasi.

22 aastat tagasi võttis rootslane Göran Grahn eesmärgiks päästa Eestimaa vanim, 1805. aastal ehitatud orel hävimisest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Oreliekspert Grahn kirjutas Steini ehitatud oreli restaureerimise kava ja nüüd on Kihelkonna kiriku orel nagu uus.

"22 aastat tagasi see mängis üsna halvasti. See oli nii palju aastaid seisnud, aga nüüd on absoluutselt teine. Nüüd on samamoodi nagu siis, kui Weissenborn ehitas selle oreli ümber. Niisuguses korras see on ja absoluutselt korras," rääkis Grahn.

Kihelkonna Mihkli koguduse õpetaja Rene Reinsoo tunnistas, et kuulis pühapäeval orelist sellist heli, mida see pill pole tema kuuldes kunagi teinud.

"Üsna mitmed hääled, mida mina pole kunagi kuulnud varem. Seal on mõned registrid, mis olid nii halvas seisukorras, et neid ei mängitudki. Aga nüüd on see helipilt nii rikkalik ja mitmekesine nii, et on ikka väga suur vahe," kinnitas Reinsoo.

Poolteist aastat oli orelimeister Olev Kentsil tõsist tööd, sest orelil on kokku kaks manuaali, 18 registrit ja 854 vilet.

"Selleks, et orel korralikult mängiks, peab iga vilet vähemalt 10-12 korda käsitlema, häälestama, puhastama, sirutama ja kontrollima. Ja orelisse sisse ja orelist välja," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: