Tallinna Ülikooli järelehüüe: Priit Kruus 3.12.1981 – 25.11.2018 ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Priit Kruus
Priit Kruus Autor/allikas: Tallinna Ülikool

25. novembril lahkus meie seast õpetaja, Tallinna Ülikooli kultuuriuuringute õppekava doktor ja raadio keelerubriikide toimetaja Priit Kruus. Avaldame Tallinna Ülikooli järelehüüde.

Priit Kruus koostas üle nädala Vikerraadios "Keelesäutsu" ning alustas novembris uue rubriigiga "Nädala kõnetus". Kruus kuulus ka Vikerraadio e-etteütluse meeskonda.

"Kui noor õpetaja tuleb oma esimesest tunnist – isegi kui ta tuleb sealt nuttes ja ennast kirudes, et ta üldse otsustas proovida –, siis on tegelikult üks ja ainus loogiline küsimus: mida sa täna õppisid? Nii käibki õpetajaks saamine." – just nendes lausetes kajastub Priit Kruusi viimaste aastate mõtteviis.

Priit ise oli aga sündinud õpetaja, kes süstis õpilastesse loominguindu, arendas nende mõtlemis- ja analüüsioskust, juhtis päriselt teksti sisse minema. Selleks, et noored ei kaugeneks kirjandusest – Priitu ennast saatis siiras ja sügav huvi ning armastus emakeele ja kirjanduse vastu kogu elu – koostas ta õpikusarja "Kahekõne". Need aga, kelle õpetaja koolis või ülikoolis Priit Kruus ise oli, hindavad teda ülivõrdes.

Priit Kruusi teekond oma valdkonna täheks tundus sirge ja vääramatu. 2005. aastal asutas ta noortele autoritele mõeldud ajakirja Värske Rõhk, oli ka selle peatoimetaja. Laialdase tuntuse kogus ta Kinoteatri monolavastusega "Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine. Kuidas saada heaks õpetajaks?". Silma jäid ja hinge puudutasid tema seisukohavõtud ajakirjanduses, aga ka arvamusfestivalil. Tallinna Ülikoolis kaitses ta aga tänavu doktoritöö "Vaikne avangard. Eesti noorkirjanike rühmituste laine ja uue meedia kooslused: Erakkonnast ZA/UM-ini".

Tallinna Ülikoolis hakkas Priit Kruus loenguid pidama juba õpetajaameti kõrvalt, hiljem asus aga täiskohaga tööle kirjanduse lektori ja didaktikuna. Tema seminarid ja loengud kulgesid toetavas, vestlusrohkes, värskete ideede ja metafooridega täidetud ning erilise huumoriga pikitud õhkkonnas. TLÜ Haridusinnovatsiooni keskuse didaktikuna ja partnerkoolide võrgustiku juhina arendas ta uudseid loovaid õpetamispraktikaid tihedas koostöös tegevõpetajatega, kellega tal oli väga usalduslik suhe.

Ülikoolis arvestati temaga ja armastati teda. "Priit oli hingega iga asja juures, mida ette võttis," hindavad nüüd juba endised kolleegid. "Priit tegi kõike südamega, ei olnud ainult kolleeg, vaid avatud, särasilmne ja toetav, kelle siirust ja soojust jäävad igatsema kõik."

Järgmisel aastal, mil Tallinna Ülikool tähistab 100 aasta möödumist järjepideva õpetajahariduse algusest Tallinnas, oli just Priit Kruus oodatud esinema mitmetel suurtel ja tähtsatel sündmustel. Raske on leppida tõsiasjaga, et nüüd saame teda vaid meenutada. 

TALLINNA ÜLIKOOL

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: