Taavi Tõnisson toob Ugalas lavale krimiloo noortele

Taavi Tõnisson
Taavi Tõnisson Autor/allikas: pressimaterjalid

Ugala teatris jõuab kolmapäeval, 4. märtsil lavale koguperelavastus "Piruka magus põhi", mis põhineb Alan Bradley romaanil. "Piruka magus põhi" on detektiivilugu, mille tegevus toimub paralleelselt mitmes ajas ja kus ükski tegelane ei ole päriselt selline, nagu ta alguses paistab.

11-aastane keemiageenius Flavia de Luce, keda kehastab Ugala teatri näitleja Ilo-Ann Saarepera, leiab oma koduaiast hingevaakuva mehe. Kui mõrva peamiseks kahtlusaluseks saab Flavia isa, Buckshaw' mõisa peremees kolonel de Luce, asub Flavia juhtumit ise lahendama, seisab lavastuse kirjelduses.

Külalisena oma lavastajadebüüti Ugalas tegev Taavi Tõnisson NUKU teatrist toob lavastuse olulise sõnumina välja, et raamatut ei tohi kunagi hinnata selle kaane ega pirukat selle väljanägemise järgi.

"Loeb sisu, ainult sisu. Ebaõiglusele ja julmusele tuleb vastu astuda isegi siis, kui on kohutav hirm. Mõeldes protsessidele, mis tänagi meie ühiskonnas toimuvad, hiilivale julmusele või hoolimatusele, tundub oluline jutustada lugusid inimestest, kellel jagub julgust midagi ette võtta," ütles lavastaja.

Tõnissoni lavastatud ja Marion Unduski kujundatud lavastus on ka ühe katkise perekonna kokkusaamise lugu, tõdes Tõnisson. "Lahendades mõrva, tuues päevavalgele minevikusaladused ja riskides oma eluga, toob Flavia tegelikult oma perekonna üle aastate üksteisele lähemale ja tekib arusaam, et mitte kedagi ega mitte midagi ei tohi võtta enesestmõistetavana."

Alan Bradley krimilugu jäi Tõnissonile silma juba kaks aastat tagasi. "Raamat haaras mind esimestest lehekülgedest ja vaimustunult lugesin ühe hingetõmbega loo läbi. Mulle meeldis peategelase, Flavia de Luce'i julgus, mängulisus ja intelligentsus," kirjeldas ta. Romaani on teatri jaoks dramatiseerinud Siret Campbell.

Ilo-Ann Saarepera kõrval astuvad lavale Aarne Soro, Marika Palm, Mariann Tammaru (TÜ VKA), Vallo Kirs, Martin Mill, Andres Tabun, Vilma Luik, Jaana Kena, Rait Õunapuu ja külalisena Ott Kartau. Lavastuse valguskunstnik on Priidu Adlas, koreograaf Olga Privis (Vene teater) ning muusikalise kujunduse on loonud Peeter Konovalov.

Kevadhooajal mängitakse krimilugu "Piruka magus põhi" vaid Ugala teatris.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: