Garmen Tabor: teatreid pole sellistes tingimustes mõtet lahti teha

Peaminister Jüri Ratas teatas neljapäeval, et muuhulgas on alates 1. juunist lubatud avalikud üritused, nende hulgas ka teatrietendused. Ugala teatri juht Garmen Tabor aga märkis, et olukorras, kus saalidesse on korraga lubatud 500 inimest ja tuleb järgida 2+2 reeglit, on neil majanduslikult mõistlikum uksed kinni hoida.

"Minule oli see väga üllatuslik ja selles asjas on ikkagi väga arusaamatust," sõnas Tabor, kes lisas, et kui saalidesse on lubatud 500 inimest ja samal ajal tuleb tagada 2+2 reegli täitmine, siis jääb teatritele saali vaevu järele 100 inimest.

"Ugala teatri väikses saalis on 155 kohta, aga saame lubada 25. Oleks lubatud siis vähemalt 50 protsentigi."

Tabori jaoks on siin oluline usalduse küsimus – milliseks peab valitsus rahvast, kes käib teatris. "Eestlased on teatrirahvas ja armastab oma teatrit. Aga see inimene, kes tuleb teatrisse, ta teab, kuhu ta tuleb. Eesti inimene on 2,5 kuud olnud mõistlikult kodus, püüdnud kõik teha selleks, et saada sellest viirusest jagu ja nüüd äkki teda ei usaldata."

Seetõttu on teatrid pöördunud nüüd ka valitsuse poole. "Meil ei ole mõtet teatreid sellise arvuga lahti teha, sest see toodab miinust. Aga kui me teame, et aastas on üle Eesti 1,2 miljonit külastust, siis see tähendab, et inimene tarbib midagi – ta tuleb hotelli, ta kasutab transporti. See on kaudselt majanduse elavdamine. Kui teater annab ette, et kuidas käituda, siis inimestel on mõistus olemas, nad saavad sellest aru."

Kui lubatud oleks 50-protsendiline täituvus, siis selle piires saaksid teatrid juba midagi mõelda, mängida ja teha, lisas Tabor. "Näitlejad tahavad ju ka oma kunsti pakkuda ja teatrid tahavad olla avatud. Aga kõik mõistlikkuse piirides."

2+2 reeglit on teatris paraku lihtsalt keeruline järgida. "Kui lubatud oleks 50 protsenti, siis seal juba annab seaduslikult asju teha. Ega me teame küll, et inimene on nutikas ja on juba kõikvõimalikke kohti küll, kus leitakse tagaukse kaudu võimalusi. Jääb mulje nagu küsimus ei oleks enam viiruses, vaid küsimus on milleski muus."

Teatrid arvestavad praegu sellega, et septembris on kõik piirangud maas. "Vastasel korral peaks riik leidma mingisuguse uue meetme, aga miks, kui on mõistlikult võimalik teatrid juba tööle panna ja nad suudavad end ise majandama hakata," märkis ta.

"See on praegu katastroofiline, mis siit suve pealt tuleb, kui mõelda, kui suure ja hea järje peal on suveteater tavaliselt olnud. Miks on selline usaldamatus teatri vastu, see on suur küsimus," lisas Tabor.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: